Eksperci

Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Odpowiada: Michał Piekarski

Dodano: 02 stycznia 2015

Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Sposoby ograniczenia hałasu są różne. Uciążliwy dźwięk jest niwelowany u źródła, bądź na drodze penetracji. Czy sami mamy szansę walczyć z hałasem i wygrać? Okazuje się, że tak. Dobrym sposobem jest zainwestowanie w wysokiej jakości stolarkę otworową, która zapewni nam spokój w domowej przystani. Tym samym okno może zagwarantować skuteczną ochronę przed hałasem z zewnątrz, czyniąc z domu oazę spokoju, do której chętnie wrócimy po męczącym dniu w pracy.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Otóż najważniejszy jest współczynnik Rw, który informuje o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Efektywność izolacji akustycznej okna jest zależna od rodzaju szyby. Jednak nie mówimy o samej szybie, a rodzaju szkła, kombinacji grubości szyb, zastosowaniu folii, odległości pomiędzy szybami, a także obecności gazu w zestawie szybowym. Istotne znaczenie ma także staranny montaż, który odgrywa zawsze ważną rolę w budownictwie.

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Izolacyjność akustyczna budynku nabiera szczególnego znaczenia, kiedy nasz dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic, torów kolejowych czy lotnisk. Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz od 30 do 40 dB w dzień. OKNOPLAST oferuje szyby dźwiękochłonne, które mają współczynnik Rw na poziomie 36, 39, 40 a nawet 50 dB.

Tak wysoka izolacyjność akustyczna przeszkleń zapewnia komfort mieszkańcom budynków zlokalizowanych w otoczeniu tras komunikacyjnych. Wysoki poziom tłumienia umożliwia asymetryczna budowa pakietu szybowego oraz zastosowanie szkieł laminowanych z folią akustyczną. Pakiet ten skutecznie tłumi niskie częstotliwości związane z dużym natężeniem ruchu ulicznego, jak również wysokie częstotliwości nisko przelatujących samolotów odrzutowych.

Dźwięk słyszalny wewnątrz budynku będzie sprawiał wrażenie, że hałas jest zlokalizowany kilkukrotnie dalej niż w rzeczywistości. Dla naszego ucha nie będą również odczuwalne prace remontowe dróg - dźwięk młota pneumatycznego okaże się tylko odległym, nieszkodliwym odgłosem "owada".

Rozwiązanie o tak wysokich parametrach technicznych jest także polecane przy wyposażeniu studia nagrań lub w pokoju audiofila.

Nowy klasa pakietu szybowego

Wysokie wartości akustyczne możemy znaleźć we wprowadzonym na jesieni 2014 r. systemie szybowym 4 Xglass, dostępnym w profilu Winergetic Premium oraz Platinium Evolution². Główną zauważalną różnicą między standardowym pakietem szybowym, a nowym pakietem 4 Xglass jest poziom izolacji akustycznej.

Okno z klasycznym pakietem szybowym ma współczynnik Rw na poziomie 33 dB. Przy zastosowaniu nowego zespolenia 4 Xglass, zaprojektowanego przez OKNOPLAST, izolacyjność akustyczna okna wzrasta do 36 dB. Różnica tych kilku decybeli dla ludzkiego ucha odczuwalna jest jako redukcja źródła hałasu o połowę. Przykładowo tak, jakbyśmy w jednym pomieszczeniu słuchali muzyki z dwóch głośników o tym samym natężeniu dźwięku i nagle jeden wyłączyli.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Właściwości konstrukcji z szybą 4 Xglass potwierdza certyfikat akredytowanego laboratorium badawczego, którego ocenie została poddana izolacyjność akustyczna okna Winergetic Premium przeszklonego pakietem 4 Xglass. Badanie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi europejskiej normy dowiodło zaawansowanych właściwości akustycznych nowego rozwiązania OKNOPLAST.

Na rynku dostępny jest również pakiet szybowy, który ma współczynnik Rw na poziomie 50 dB. Ten imponujący wynik został osiągnięty w badaniu przeprowadzonym przez renomowany instytut IFT ROSENHEIM. Jak widać technologia stolarki otworowej ciągle nas zaskakuje pod względem rozwoju parametrów technicznych.