Eksperci

Jak kupować okna?

Odpowiada: Bogdan Gierszewski

Dodano: 07 sierpnia 2014

Jak kupować okna?

Jak nie zagubić się w ofercie rynkowej przy zakupie okien i jak dobrać modele właściwe w konkretnym przypadku?

Obecnie oczekiwania i wymagania w odniesieniu do produktów są zupełnie inne niż kilka, czy kilkanaście lat temu. Uzależnione są od konkretnych subiektywnych potrzeb, gustów, lokalnych uwarunkowań itd. Dziś okno musi być energooszczędne, dźwiękoszczelne, bezpieczne, nowoczesne i estetyczne. Oczywiście możemy wybrać produkt mający doskonałe, maksymalne parametry we wszystkich kryteriach, ale możemy również samodzielnie skonfigurować parametry okna, tworząc produkt najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań.

Jeżeli priorytetem dla nas jest energooszczędność, to przy doborze okien powinniśmy kierować się ich parametrami w zakresie przenikania ciepła, potwierdzonymi odpowiednimi badaniami czy atestami, wydanymi przez niezależne instytucje certyfikujące. Ważne, by poznać przede wszystkim parametry profilu, z którego wykonane jest okno. Należy sprawdzić, czy jest on wykonany w 100% z materiału pierwotnego i oznaczony klasą A, która świadczy o jego wysokiej jakości, zapewniającej dużą trwałość oraz stabilność i bardzo dobre właściwości chroniące przez ucieczką ciepła.

Przy oknach z PVC, inwestycja w energooszczędność wiąże się również z optymalnym kształtem profili oraz właściwie dobraną ilością komór, co skutkuje odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Istotną rolę odgrywają również uszczelki, które mają duży wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła okna. Uszczelniają one połączenie między skrzydłem a ramą, ograniczając przenikanie zimnego powietrza, np. podczas silnych podmuchów wiatru. Wybór okien to inwestycja na wiele lat. Dlatego ważne jest rozważenie każdej opcji, przeanalizowanie produktu - począwszy od systemu, profilu, okuć, uszczelnienia czy szyb.

Warto dopytać producenta okien o jego doświadczenie - od kiedy firma istnieje, jaka jest jej skala produkcji, zasięg, pełna oferta oraz certyfikaty, atesty, dopuszczenia techniczne i doświadczenie w produkcji szyb zespolonych.

 

Powiązane artykuły

»

Okna z PVC odporne na pogodę