Eksperci

W jakich przypadkach można stracić gwarancję na okna dachowe?

Odpowiada: Maciej Bordzoł

Dodano: 15 maja 2013

W jakich przypadkach można stracić gwarancję na okna dachowe?

Gwarancja, w odróżnieniu od ustawowej rękojmi, jest dobrowolną deklaracją producenta odnośnie jakości sprzedawanego wyrobu. Dlatego warunki gwarancji na okna dachowe u poszczególnych producentów mogą się różnić, elementem w większości wspólnym są ograniczenia gwarancji.

Czynnikiem najczęściej powodującym utratę gwarancji, na który należy zwrócić największą uwagę w procesie budowlanym, jest niewłaściwy, niezgodny z instrukcjami producenta montaż, obejmujący zarówno połączenie okna z pokryciem dachowym jak i wykończenie i izolację wnęk okiennych.

Okno dachowe jest znacznie bardziej narażone na działanie sił zewnętrznych i niesprzyjających warunków atmosferycznych niż okna fasadowe, dlatego nawet niewielkie błędy i odstępstwa od zaleceń producentów mogą skutkować nieprawidłowym ich funkcjonowaniem.

Następnym ważnym czynnikiem wymaganym przez gwarantów jest właściwa, okresowa konserwacja i pielęgnacja okien. Oczywiście wykonanie niefachowych napraw lub zastosowanie niewłaściwych części i wyposażenia powoduje przerwanie biegu gwarancji.