Eksperci

Jak zamontować okno dachowe Roto?

Odpowiada: Maciej Bordzoł

Dodano: 30 kwietnia 2013

Jak zamontować okno dachowe Roto?

Okna dachowe Roto mają fabrycznie zamontowane kątowniki montażowe (13.1) i po rozpakowaniu są gotowe do wstawienia w połać dachu. Do montażysty należy jedynie wybór metody montażu.

Można zamontować osobno ościeżnicę, montaż skrzydła wykonując później lub od razu wstawić okno w całości (zalecane). Wybór metody zależy od kilku czynników, m. in. od wielkości okna, dostępnego miejsca i liczby montażystów. Okna wysokoosiowe Designo R7 i uchylno-wysokoosiowe Designo R8 dzięki większemu niż w oknach obrotowych kątowi otwarcia umożliwiają wygodne wykonywanie wszystkich prac bez konieczności demontowania skrzydła, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie i ustawienie ościeżnicy (16).

Należy też zwrócić uwagę na oparcie wypustek kątownika na łacie montażowej. Jeśli powstają przekoszenia (tj. na rysunku), eliminuje się je za pomocą dołączonej do okna wielostopniowej podkładki dystansowej, dobierając wielkość stopnia w zależności od wielkości przekoszenia. Przesuwając odpowiednio górną część ościeżnicy, ustawia się równoleglość szczelin pionowych. Po prawidłowym wyregulowaniu całego okna można przykręcić na stałe górne kątowniki.

Montaż kołnierza (rys. 22, 21)

Montaż kołnierza rozpoczyna się od wywinięcia rogów elastycznej uszczelki EPDM na ościeżnicy. Następnie dolny zespół kołnierza jest wsuwany pod uszczelkę i przymocowany za pomocą agrafek do listwy naramowej z PVC w oknach Designo R8/R6 (22), natomiast w przypadku okien Designo R7/R4 (21) przykręcany do ramy dwoma wkrętami. Są to jedyne punkty mocowania kołnierza do ościeżnicy, dzięki czemu unika się penetracji wilgoci w głąb drewna przez istniejące otwory technologiczne. Taką możliwość daje zastosowanie wyjątkowo trwałej uszczelki EPDM.

Elementy boczne i górny także wsuwane są pod uszczelkę okna, która następnie odwijana jest z powrotem w ten sposób, aby zakotwiczyła się w rowku. Całość mocuje się do łat za pomocą załączonych blaszek i gwoździ. Należy zwrócić uwagę, aby krawędź rynienki w bokach nie była spłaszczona. Elementy kołnierza nie mogą wystawać ponad krawędź ościeżnicy i powodować deformacji uszczelki.