Eksperci

Czym się kierować przy wyborze materiału okna dachowego?

Odpowiada: Maciej Bordzoł

Dodano: 09 kwietnia 2013

Czym się kierować przy wyborze materiału okna dachowego?

Okna zamontowane w dachu są najlepszym sposobem doświetlenia poddasza. Mogą one przepuszczać do 1,8 razy więcej światła niż tradycyjne okna w ścianie szczytowej lub w lukarnie.

Dają dużą swobodę w doświetlaniu pomieszczeń: można je montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo i w zespoleniach. Ich powierzchnia powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia - 1m2 szyby jest w stanie oświetlić 8 -12 m2 poddasza.

Przy wyborze materiału z jakiego jest wykonane okno dachowe należy ustalić miejsce na poddaszu, które zamierzamy doświetlić. Ważne jest, czy jest to pokój dzienny lub sypialnia, czy może też łazienka lub kuchnia. Okna z drewna wymagają tym częstszej, okresowej konserwacji, im wyższa wilgotność występuje w pomieszczeniu.

Biorąc to pod uwagę, do łazienki, kuchni, czy też pralni, warto zastosować okna z PVC. W pomieszczeniach pozostałych, w których występuje dużo niższa wilgotność powietrza, możemy zamontować zarówno okna z drewna, jak i okna z PVC w kolorze białym lub w okleinie drewnopodobnej, które idealnie komponują się z elementami pomieszczenia, takimi jak: boazeria, krokwie lub parkiet.