Jak pielęgnować okna przed zimą?

Jak pielęgnować okna przed zimą?

Dodano: poniedziałek, 24 września 2012 11:38

By stolarka okienna utrzymała nienaganny stan przez długie lata, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Szczególną uwagę powinniśmy poświecić oknom przed niekorzystnym sezonem zimowym, by przetrwały mroźny okres bez najmniejszego uszczerbku. Co należy zatem zrobić?

Podczas sumiennego czyszczenia przeszklenia, ramy często traktujemy bardzo pobieżnie, natomiast takie elementy jak okucia są przez nas całkowicie pomijane. Ważne jest, by pamiętać, że mechanizm okucia powinien być pielęgnowany przynajmniej raz w roku przy pomocy specjalnego oleju. W przeciwnym razie system okuć obwiedniowych może zacząć się zacinać. Dzięki regularnej pielęgnacji zapewnimy stolarce okiennej ciche i płynne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że do okuć przeznaczone są specjalne produkty, m.in. olej w aerozolu dostępny w sklepie internetowym firmy Winkhaus. Produkt ten pozostawia ochronny filtr, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie okna, jak również chroni okucie przed nadmiernym zużyciem.

Większość osób czyści profile środkami przeznaczonymi do pielęgnacji glazury łazienkowej, np. mleczkami o zasadowym pH. Na pierwszy rzut oka usuwają one zanieczyszczenie z profil, jednak nie powinniśmy ich używać. Mimo uzyskania czystej powierzchni, możemy narazić okna na uszkodzenie powłoki antykorozyjnej okucia. Koniecznym jest zatem, by do pielęgnacji stolarki okiennej stosować produkty do tego przeznaczone.

Zdecydowanie powinniśmy unikać środków o zasadowym lub kwasowym pH - do okiennych profili stosujemy bowiem wyłącznie produkty charakteryzujące się neutralnym pH, które nie naruszają powierzchni. W sklepie internetowym firmy Winkhaus - na stronie www.sklep.winkhaus.pl możemy zaopatrzyć się w specjalne mleczko, które nie tylko skutecznie wyczyści profil, ale pozostawi na nim powłokę utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni.

Jeszcze jednym elementem, który zasługuje na specjalne traktowanie są uszczelki montowane w oknach. Ważne jest, by przez jak najdłuższy okres czasu zachowały one swoją elastyczność. Miejmy na uwadze fakt, że w przypadku mroźnych miesięcy niezakonserwowane uszczelki maja tendencję do przymarzania. Dlatego właśnie przed zimą powinniśmy potraktować je specjalnym płynem do pielęgnacji uszczelek, który zapewni im giętkość i przedłuży ich trwałość. Tak jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku.

By uzyskać pożądany efekt należy stosować specjalistyczne, przeznaczone do tego celu środki. Dlatego też, aby utrzymać stolarkę okienną w jak najlepszej kondycji, przede wszystkim w okresie zimowym, warto zaopatrzyć się w cały komplet profesjonalnych produktów, które pomogą nam w pielęgnacji i konserwacji okien.

Firma Winkhaus oferuje zestaw złożony z 4 produktów: mleczka czyszczącego do białego PCW, płynu do pielęgnacji uszczelek, oleju do konserwacji okuć oraz specjalnej antystatycznej ściereczki. Dostępny na www.sklep.winkhaus.pl zestaw pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się idealnym stanem stolarki okiennej, niezależnie od pory roku.