Jak wykorzystywać okna w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystywać okna w aranżacji wnętrz?

Dodano: czwartek, 05 lipca 2012 09:47
Odpowiada: Piotr Nadolny

Głównym zadaniem stolarki jest zapewnienie oświetlenia, odpowiedniej izolacji i wentylacji w pomieszczeniu. Nie należy jednak zapominać o estetycznych walorach okien. Jak przy ich udziale tworzyć w domu wyjątkowy nastrój?

Rodzaj i wielkość przeszkleń ma decydujący wpływ nie tylko na architekturę budynku. Stanowią też punkt wyjścia do aranżacji całego wnętrza. To właśnie okna podkreślają wyjątkowy charakter pomieszczenia, wpływają na jego wygląd oraz determinują rozmieszczenie mebli.

Niejednokrotnie wyszukany design współczesnych okien sprawia, że same w sobie stanowią efektowną dekorację. Ponadto przy pomocy światła można niewielkie pomieszczenie powiększyć optycznie, rozjaśnić je i ożywić, a także wyeksponować interesujące wykończenie.

Jak wykorzystywać okna w aranżacji wnętrz?

Pierwszym krokiem w urządzaniu wnętrza jest dostosowanie aranżacji do planu pomieszczenia. To od układu i wielkości okien zależeć będzie optymalne rozstawienie mebli i sprzętów, wydzielenie stref komunikacji czy montaż dodatkowego oświetlenia. Aktualnie modne, duże przeszklenia, będą wymagały starannego przemyślenia.

W przypadku niewielkich pokoi problemem może być rozstawienie mebli tak, aby nie stały w świetle okien i nie blokowały wyjścia na taras lub balkon. Z kolei w pomieszczeniach o znacznej kubaturze pamiętać należy o wydzieleniu strefy komunikacji oraz o przewidzeniu wolnej, zacienionej ściany na telewizor.

Okno pełni istotną rolę w aranżacji wnętrza - fot. MS więcej niż OKNAWłaściwe rozmieszczenie mebli względem znajdujących się w pokoju okien jest kluczowe także w gabinecie lub pokoju, który służyć będzie za miejsce pracy lub nauki. Ważne jest, aby wydzielić strefę, która zapewni odpowiednią ilość światła słonecznego. Biurko powinno być umieszczone w pobliżu okna, ale nie naprzeciwko niego, ponieważ wpadające promienie słoneczne będą utrudniać pracę na komputerze.

Stolarka zamontowana w wykuszach lub lukarnach znakomicie nadaje się do utworzenia urokliwych miejsc odpoczynku. Wystarczy ustawić tam kanapę lub umieścić poduchy na nisko zawieszonym parapecie. Zasłony i kwiaty będą stanowiły doskonałe uzupełnienie.

Także w nowoczesnym domu okna są elementem, za pomocą którego buduje się charakter wnętrza. Duże przeszklenia podkreślają nowoczesny styl i pozwalają otworzyć pomieszczenie na otaczający je widok na zewnątrz.

Dobry design przyciąga spojrzenia

Producenci stolarki zwracają coraz większą uwagę na atrakcyjne wzornictwo swoich wyrobów. Obecnie dostępne są różnorodne rozwiązania estetyczne, począwszy od zaokrąglonych listew przyszybowych i opływowych konstrukcji profili, po proste, surowe skrzydła.

Coraz większe możliwości wyboru dotyczą także gamy kolorystycznej. Folie wykorzystywane w oknach PVC dostępne są w szerokim wachlarzu barw imitujących strukturę drewna oraz w palecie kolorów jednorodnych, jednak niezmiennie największą popularnością w Polsce cieszą się złoty dąb i orzech. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zamówić okna w różnych kolorach od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala dopasować stolarkę zarówno do elewacji domu, jak i do wystroju konkretnego pomieszczenia.

W aranżacji wnętrz okna wykorzystać można także dzięki różnorodności ich kształtów. Współczesne możliwości technologiczne są w tym zakresie niemal nieograniczone. Architekci mogą korzystać z okien w formie kół, trapezów czy trójkątów. Stolarka okienna o nietypowych kształtach produkowana jest na indywidualne zamówienie. Z pomocą ekspertów można stworzyć wymarzone okno według własnego projektu. Możliwości te sprawiają, że okno może być stylową dekoracją mieszkania nawet bez ozdobnych firan czy zasłon.