Eksperci

Jaki zastosować parapet zewnętrzny?

Odpowiada: Agnieszka Jeznach

Dodano: 18 maja 2012

Jaki zastosować parapet zewnętrzny?

Parapet powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jedynie produkt dobrej jakości, przy tym właściwie zamontowany, zagwarantuje bezproblemowe użytkowanie i skuteczną ochronę przed zaciekami.

Montowany po zewnętrznej stronie podokiennik ma duży wpływ na zabezpieczenie ścian przed działaniem wilgoci. Pełni także rolę dekoracyjną. Warto zatem dopasować go do pozostałych elementów budynku, czyli okien, elewacji i dachu.

Jaki zastosować parapet zewnętrzny?

Dawniej na rynku dominowały tanie, ale mało estetyczne parapety blaszane. Obecnie dostępne są różne rodzaje podokienników, o bogatej gamie kształtów i kolorów.

Rozwiązaniem najtańszym jest parapet blaszany. W odróżnieniu od starszej generacji, jest on zabezpieczony powłoką wzmocnioną antykorozyjnym lakierem dekoracyjnym. Podczas montażu należy uważać, by nie zarysować jego powierzchni. W miejscu uszkodzenia najprawdopodobniej szybko pojawi się rdza.

Kolejnym, popularnym typem wykończenia okna są parapety z PVC. Stanowią najczęściej uzupełnienie okien wykonanych z tego samego materiału. Charakteryzują się odpornością na rdzę, łatwo je też utrzymać w czystości.

Parapet aluminiowy firmy YAWAL - orzechNowoczesne wzornictwo i trwałość kolorystyki zapewnić może parapet zewnętrzny wykonany z aluminium. Elementy takie są anodowane i pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach. Takie podokienniki produkuje firma YAWAL, dostawca profili z aluminium dla budownictwa. Parapety Softline są nowością w ofercie firmy. Lekkie i łatwe w obróbce aluminium pozwoliło na stworzenie eleganckich i trwałych podokienników, dostosowanych do każdego rodzaju okna.

Nieco innym rodzajem są parapety zewnętrzne wykonane z ceramiki. W tym przypadku ich powierzchnia jest niejednolita. Tworzą ją płytki parapetowe z klinkieru bądź gresu, połączone zaprawą. Są stosunkowo łatwe w montażu, ich mankamentem jest jednak niewielka grubość, która powoduje, że wystające krawędzie łatwo uszkodzić.

Kolejne rozwiązanie dla wykończenia okna stanowią parapety z konglomeratu, czyli mieszanki drobno zmielonego kamienia z dodatkiem żywicy. Charakteryzują się wysoką estetyka, dużą twardością i nienasiąkliwością.

Aluminiowe parapety zewnętrzne imitujące drewno

Istnieją opinie, że w przypadku okna wykonanego z drewna, parapet zewnętrzny również powinien być wykonany z tego materiału. Pociąga to jednak za sobą dodatkowe koszty. Aby zapewniać odpowiednią trwałość i ochronę, podokiennik musi być wykonany z drewna zaimpregnowanego. Wybierając parapet drewniany, musimy mieć świadomość jego ograniczeń użytkowych i stosunkowo niewielkiej trwałości w porównaniu z innymi wymienionymi wyżej materiałami.

Parapet aluminiowy firmy YAWAL - sosna z sękami Parapet aluminiowy firmy YAWAL - wiśnia

Alternatywą dla parapetów drewnianych mogą być parapety aluminiowe. Dzięki procesowi lakierowania drewnopodobnego parapety Softline mogą wyglądać jak wykonane z drewna. Pozwala to na połączenie najlepszych cech aluminium i drewna w jednym produkcie. Zaokrąglony kształt parapetu Softline zapewnia optymalny odpływ wody poza płaszczyznę elewacji. Podokiennik dostępny jest w szerokiej gamie szerokości i kolorów z palety barw RAL, co umożliwia dopasowanie wykończenia okna do estetycznych wymogów inwestora.

Rola właściwego montażu parapetu zewnętrznego

Nawet najlepszej jakości podokiennik może nie spełniać swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Należy pamiętać, że w miejscu łączenia parapetu z oknem często powstają mostki termiczne. Wymagane jest więc zastosowanie dobrej izolacji. W przypadku PVC i aluminium, ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, końcówki parapetu nie powinny sztywno przylegać do ścianek otworu okiennego. Podczas montażu należy zostawić wolną przestrzeń na obu końcach parapetu. Obecnie stosowane są specjalne zakończenia podokiennika, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego odstępu i jednocześnie stanowią estetyczne wykończenie.