Eksperci

O czym należy pamiętać kupując okna?

Odpowiada: Artur Głuszcz

Dodano: 16 maja 2012

O czym należy pamiętać kupując okna?

Przed podejmowaniem decyzji o zakupie okien warto nieco uzupełnić wiedzę na temat ich rodzajów i właściwości. Wybrana stolarka ma służyć przez wiele lat, więc powinien być to produkt dobrze dostosowany do danego budynku.

Prawdopodobnie większość oferowanych obecnie okien to produkty na indywidualne zamówienie. Wybrać można ich wielkość, kolor, a także zastosowane rozwiązania techniczne. Wiedza na temat podstawowych parametrów pomoże dobrze ocenić ofertę i wybrać najodpowiedniejszy model.

O czym należy pamiętać kupując okna?

Warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, określającymi właściwości użytkowe stolarki, porównać oferty producentów pod kątem warunków gwarancji oraz przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. Wartość samych okien wynosić będzie prawdopodobnie mniej niż 5% kosztów całej inwestycji budowlanej. Jednak od ich jakości zależeć będzie komfort mieszkańców i wysokość opłat za ogrzewanie.

Okna drewniane czy PVC?

Okna w kuchni - fot. MS więcej niż OKNAJednym z podstawowych dylematów towarzyszących zakupowi okien jest wybór pomiędzy drewnem a PVC. Wbrew przyjętym stereotypom, pod względem najważniejszych parametrów użytkowych m.in. izolacyjności termicznej czy akustycznej, ale także bezpieczeństwa, dobrej jakości okna wykonane z PVC i drewna są do siebie niezwykle podobne. Wybór materiału to zatem decyzja wynikająca po części z obowiązujących trendów, gustu czy naszych indywidualnych upodobań. Istnieją jednak pewne różnice, wynikające z cech materiałów, z których wykonane są profile.

Okna z tworzywa sztucznego są odporne na zmiany temperatury, działanie wilgoci i promieniowanie ultrafioletowe. Nie ulegają korozji biologicznej ani chemicznej. Z uwagi na gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię profili, są bardzo łatwe w pielęgnacji. Współczesne okna drewniane, dzięki nowoczesnym powłokom lakierniczym, także są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni. Wymagają jednak regularnej konserwacji.

W przypadku okien drewnianych dużą zaletą jest możliwość usunięcia drobnych wad, powstających w wyniku użytkowania i uzyskania z powrotem ich pierwotnego wyglądu. Drobne pęknięcia i zarysowania można zmatowić papierem ściernym i na nowo pokryć warstwą lakieru. Stolarka drewniana ma też korzystniejszy wskaźnik naturalnej infiltracji powietrza, co zapewnia jego lepszą wymianę przy zamkniętych oknach.

Znaczenie różnych współczynników

Kupując okna należy pamiętać o porównaniu ofert pod kątem parametrów technicznych i wybraniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb i oczekiwań. W centrum miasta warto położyć większy nacisk na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, niż mieszkając na wsi. Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna.

Bardzo ważną cechą okna jest jego energooszczędność. Izolację termiczną okna określa współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem U. Im jest on niższy, tym stolarka ma lepsze parametry i zapewnia mniejsze straty energii. Należy pytać sprzedawcę o współczynnik U całego okna, a nie tylko parametr szyby, ponieważ jest on zawsze niższy.

Liczba komór jest jedną z najczęściej eksponowanych przez sprzedawców i producentów różnic. Ogólnie mówiąc im jest ich więcej, tym okno jest bardziej energooszczędne. Jednak w praktyce o energooszczędności decyduje w znacznym stopniu nie tyle liczba komór, co szerokość zastosowanego profilu.

Oferowane przez producenta warunki gwarancji

Bez względu na renomę producenta i jakość wykonania produktu zawsze istnieje ewentualność otrzymania wadliwego wyrobu. Dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na warunki gwarancji. Jedną z najważniejszych informacji jest jej zakres.

Niektórzy producenci różnicują okres gwarancji, przyznając dłuższy czas na wybrane elementy, a chwaląc się jedynie tym najdłuższym. Atrakcyjna oferta powinna obejmować cały produkt, a więc konstrukcję, szczelność pakietów szybowych, okucia, powłokę lakierniczą, uszczelki i okucia.

Przed odbiorem warto dokładnie przyjrzeć się wykonaniu samego produktu oraz dostarczonym elementom. Niektóre wady, takie jak zarysowanie powierzchni szyb, nie będą uwzględnione po zakupie. Producenci są odpowiedzialni jedynie za wady konstrukcyjne swoich wyrobów, więc wszelkie koszty usterek wynikających z niewłaściwego użytkowania lub zdarzeń losowych będzie trzeba ponieść indywidualnie. Bardzo ważne jest zatem również by poznać zasady konserwacji i przechowywania okien oraz wykonać ich poprawny montaż.