Eksperci

Jak dobierać okna do pomieszczeń?

Odpowiada: Piotr Nadolny

Dodano: 25 kwietnia 2012

Jak dobierać okna do pomieszczeń?

Rozmiary i kształty okien są często określone przez projekt architektoniczny. Uwzględniają estetykę budynku i optymalne oświetlenie pokoi. W tym zakresie można się zdecydować na różne rozwiązania technologiczne. Jakie okna wybrać w zależności od przeznaczenia wnętrza?

Wydaje się zupełnie naturalne, że wybór stolarki należy dostosować do funkcji pomieszczenia oraz do potrzeb i preferencji mieszkańców. Dobierając parametry pakietów szybowych i profili mamy rzeczywisty wpływ na izolację cieplną oraz wentylację.

Okna reprezentacyjne w salonie

Salon - fot. MS więcej niż OKNAPokoje, w których domownicy przebywają po kilka godzin w ciągu dnia należy zastosować większe przeszklenia, zapewniające wystarczającą ilość światła dziennego. W pomieszczeniach reprezentacyjnych, jak salon, jadalnia czy gabinet, wykorzystuje się stolarkę o znacznych rozmiarach. Czasem szklone są całe ściany. Warto pamiętać o wadach i zaletach takich rozwiązań.

Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej. Aby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Na parterze okna są łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja, dlatego tutaj należy zastosować szyby, rolety i okucia antywłamaniowe.

Komfortowe okna do pomieszczeń sypialnych

W sypialniach przebywa się zwykle mniej czasu niż w pokojach dziennych. Rzadziej też stosowane są tu okna o niestandardowych kształtach czy wymiarach. Dużo większy nacisk kładzie się na ich właściwości techniczne. Profile i szyby o odpowiednich parametrach pomogą zapewnić optymalne warunki i komfort naszego snu.

Dla zdrowego snu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co łatwo można uzyskać poprzez montaż nawiewników. Okna do pokoju dziecięcego powinny być wybierane analogicznie jak w przypadku sypialni dorosłych, ale dodatkową kwestią, o jaką należy szczególnie zadbać, jest bezpieczeństwo. Aby zapobiec przypadkowemu otwieraniu okna przez kilkulatka, należy zamontować specjalne klamki z kluczykiem. Warto rozważyć także zakup bezpiecznych szyb, które w razie stłuczenia rozbijają się na drobne kawałki, pozbawione ostrych krawędzi.

Ze względu na niższe straty energii, do wszystkich pomieszczeń użytkowych polecane są ciepłe okna. Oprócz niższych rachunków za energię ułatwiają utrzymanie pożądanej temperatury i nie powodują odczuwania zimna. Jeśli dom umiejscowiony jest blisko ruchliwej ulicy, istotny jest również wybór okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej.

Okna praktyczne w pomieszczeniach gospodarczych

Pomieszczenie gospodarcze - fot. MS więcej niż OKNAWe wnętrzach o przeznaczeniu technicznym znacznie większy nacisk niż na estetykę kładzie się na funkcjonalność i wygodę użytkowania okien. Doświetlenie naturalnym światłem garderoby, spiżarni czy kotłowni nie jest konieczne. Warto się na nie zdecydować ze względów praktycznych.

Kluczowa w takiej przestrzeni jest prawidłowa wentylacja i możliwość przewietrzania. W tym celu najczęściej stosuje się okna rozwierano-uchylne. Okna do pomieszczeń technicznych powinny mieć podłużny kształt. Warto je zamontować wysoko. Dzięki temu zyskuje się więcej przestrzeni, umieszczając meble i sprzęty przy ścianie.

Niewielkie rozmiary stolarki mają wpływ na bezpieczeństwo. Utrudniają intruzowi wejście do budynku. W przypadku większych okien zawsze warto zdecydować się na okucia przeciwwyważeniowe i szyby antywłamaniowe, a w pomieszczeniach piwnicznych zamontować kraty. Jeśli nie wymaga tego koncepcja elewacji budynku, w spiżarni czy garderobie zwykle wystarczą nieduże okna, które nie powodują strat ciepła.