Eksperci

Okna bezpieczne i energooszczędne zarazem

Odpowiada: Janusz Grześkowiak

Dodano: 12 kwietnia 2012

Okna bezpieczne i energooszczędne zarazem

Wybierając okna do swojego domu nie musimy decydować czy mają one nas chronić, czy być energooszczędne. Rynek stolarki otworowej oferuje rozwiązania, które łączą w sobie oba te aspekty w równym stopniu.

Jaką rolę spełniać będą w domu okna decydują często elementy, które niejednokrotnie nie są przez użytkowników dostrzegane. Takim elementem są okuciach znajdujące się między ramą a skrzydłem okna. To one mogą sprawić by okna były bezpieczne i energooszczędne zarazem.

Okucia jako funkcjonalni strażnicy bezpieczeństwa

Dopływ świeżego powietrza zapewnia właściwy klimat i dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Niektóre wnętrza, jak kuchnia czy łazienka, ze względu na pełnioną funkcję potrzebują wietrzenia bardzo intensywnego, czy też stałej cyrkulacji powietrza.

Okno z uchylno-rozwiernym okuciem activPilot Comfort PADK Winkhaus - odstawienie równoległeWybierając okno kuchenne czy łazienkowe, warto zadbać by zamontowane w nim okucie umożliwiało wygodne wietrzenie. Jeśli takie okno znajduje się na parterze i jest łatwo dostępne dla potencjalnego włamywacza, powinno jednocześnie spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Odpowiedzią na te oczekiwania inwestorów są okucia uchylno-rozwierne activPilot Comfort PADK. Umożliwiają one, oprócz tradycyjnego otwarcia oraz uchyłu, trzeci wariant ustawienia okna. Dzięki dodatkowej funkcji równoległego odstawienia skrzydła od ramy możemy wietrzyć efektywnie i zarazem bezpiecznie - całym obwodem skrzydła.

Funkcja ta pozwala wietrzyć pomieszczenia w sposób energooszczędny: unikamy gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia, do którego dochodzi przy uchylonym lub przy otwartym oknie. Co więcej, wietrzenie w taki sposób nie osłabia antywłamaniowego charakteru okna.

Winkhaus ActivPilot Comfort - zaczep kontaktowyTo jedyne okucie, które zapewnia wysoką ochronę przed włamaniem w funkcji wietrzenia. W tym położeniu okucie spełnia wymagania ENV 1627-1630 w 1 lub 2 klasie odporności na włamanie, w zależności od konfiguracji. W funkcji wietrzenia między skrzydłem a ramą powstaje mała, około sześciomilimetrowa szczelina. Okno z zewnątrz wygląda jak zamknięte, nie widać więc, że jest zaryglowane w sposób niestandardowy.

Kluczową sprawą jest to, że dom lub mieszkanie mogą być wietrzone nawet podczas dłuższej nieobecności lokatorów. Tym sposobem zapobiegamy powstawaniu nieprzyjemnego zaduchu w pomieszczeniu, a przede wszystkim gromadzeniu się nadmiaru wilgoci, który może prowadzić do zagrzybienia ścian.

A może warto zastosować czujniki kontaktronowe?

Dobrym mechanizmem, który zapewnia oknom bezpieczeństwo i energooszczędność, są czujniki zamknięcia okna, zwane inaczej kontaktronami. Czujniki funkcjonujące w oparciu o wykorzystanie pola magnetycznego działają jako sygnalizatory włamania albo informują o aktualnym położeniu okna. Kontaktrony mogą również sterować elektrozaworami na grzejnikach lub klimatyzatorach.

Elektrycznie sterowany zawór ciepła, który jest kontrolowany przez czujnik magnetyczny i rozdzielacz, wyłącza grzejnik lub klimatyzator wtedy, gdy otwieramy okno. Dzięki zastosowaniu takiej technologii jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć straty energii cieplnej. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w obiektach takich jak hotele, szkoły, biurowce, gdzie użytkownicy nie czują potrzeby oszczędzania energii, a w ostatnim czasie także chętnie wykorzystywane jest w domkach jednorodzinnych.