Eksperci

Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed włamaniem?

Odpowiada: Izabela Tryba

Dodano: 11 kwietnia 2012

Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed włamaniem?

Włamywacze nieustannie opracowują kolejne sposoby forsowania stosowanych w domach zamknięć, starając się nadążać za nowymi technologiami zabezpieczeń. Ponieważ złodziej może wejść do środka najczęściej przez okno lub drzwi, należy odpowiednio zabezpieczyć właśnie te miejsca.

Ważne jest zaopatrzenie się w kompleksowy system ochrony, który z powodzeniem odstraszy potencjalnych intruzów. Jak zatem zabezpieczyć okna i drzwi przed włamaniem i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa?

Najpowszechniej stosowaną metodą zabezpieczenia przestrzeni w pobliżu okien i drzwi jest zamontowanie czujników ruchu. Niestety uruchamiają się one dopiero wówczas, gdy złodziej zdoła już wejść do wnętrza naszego domu. Aby wyeliminować tę niedogodność, OknoPlus poleca kontaktrony, czyli niewielkie, magnetyczne czujniki otwarcia. Możemy je zastosować w oknach, drzwiach wejściowych, tylnych lub balkonowych, w wyłazie prowadzącym na dach, a nawet w drzwiczkach meblowych.

Mają one tę przewagę nad tradycyjnymi czujnikami, że informują o każdej próbie wyważenia okna bądź drzwi, ostrzegając nas, zanim jeszcze włamywacz dostanie się do wnętrza. Uruchomienie systemu alarmowego już na tym etapie z pewnością wystraszy złodzieja. Wczesny system ostrzegania przed włamaniem jaki gwarantuje zastosowanie kontaktronów, daje czas na reakcje domownikom.

Firma OknoPlus montuje kontaktrony w niezwykle estetyczny sposób. Umiejscowione po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła pozostają niewidoczne przy zamkniętym oknie bądź drzwiach, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu nie zakłócają harmonii wnętrza, a jednocześnie są zaskoczeniem dla włamywacza. Co więcej, jeśli kontaktrony zostaną zamontowane na dole ramy okiennej, zyskamy możliwość wietrzenia mieszkania przy włączonym alarmie.

OknoPlus - bezpieczny domNależy również zaznaczyć, że czujniki otwarcia są kompatybilne ze wszystkimi systemami alarmowymi, co znacznie redukuje koszt całej instalacji. Kontaktrony mogą być połączone szeregowo, a w razie włamania otrzymamy sygnał z jednego pomieszczenia. Natomiast w przypadku połączenia równoległego otrzymamy informację od konkretnego aktywowanego czujnika, które miejsce jest zagrożone.

Inną formą montażu instalacji jest połączenie szeregowe grupy pomieszczeń - przy takim ustawieniu otrzymamy sygnał z kilku pokoi. Możemy więc indywidualnie dostosować schemat montażu całej instalacji alarmowej do naszych potrzeb.

Użytkownicy tradycyjnych systemów alarmowych nierzadko nie włączają ich w obecności zwierząt domowych. Inaczej jest w przypadku instalacji wyposażonej w kontaktrony, bowiem nawet pozostawiony w domu pupil nie jest w stanie aktywować systemu - o ile nie będzie miał możliwości samodzielnego otwarcia drzwi lub okna.

Dzięki kontaktronom możemy zatem zabezpieczyć alarmem wszystkie pomieszczenia w domu, bez obawy o niepożądane włączenie systemu przez zwierzęta. Kontaktrony są także niezastąpionym rozwiązaniem zabezpieczającym dom w budowie, gdy klasyczne czujki mogą się nie sprawdzić z powodu zapylenia. Przytoczone powyżej zalety dowodzą, że warto zabezpieczyć okna i drzwi przed włamaniem przy użyciu nowoczesnych czujników kontaktronowych.