Eksperci

Czyszczenie okien po okresie zimowym

Odpowiada: Artur Głuszcz

Dodano: 05 kwietnia 2012

Czyszczenie okien po okresie zimowym

Gruntowne mycie okien może być niezwykle pracochłonnym zajęciem. Wiosną bywa to najczęściej czynność wykonywana w ramach przedświątecznych porządków. Jak zapewnić sobie skuteczność i efektywność naszej pracy?

Planując czyszczenie okien po okresie zimowym należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki uzależnione od tego, jaki rodzaj okien został w domu zainstalowany. Wykonane z drewna wystarczy przetrzeć z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki, a przy silniejszych zabrudzeniach użyć delikatnego detergentu. Ważne jest jednak regularne stosowanie preparatu do pielęgnacji drewna oraz sprawdzanie stanu powłoki lakierniczej.

Mycie okien - fot. MS więcej niż OKNAOdpowiedniej pielęgnacji wymagają również okna wykonane z PVC. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud.

Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć. Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz.

Czyszczenie okien bez pozostawiania smug

Z pewnością najwięcej wysiłku należy włożyć w dokładne umycie szyb. Współczesne okna, wyposażone w szyby zespolone, czyści się znacznie łatwiej niż te sprzed lat. Warto pamiętać o prostej zasadzie, że należy myć je z góry na dół, natomiast osuszać w kierunku odwrotnym. Nie powinno się czyścić, gdy są mocno nasłonecznione. Płyn czyszczący odparowuje wówczas zbyt szybko, w efekcie czego zazwyczaj powstają smugi.

Podczas czyszczenia okien należy również unikać wszystkiego, co może porysować szyby. Wymiana szyb w oknach PVC nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Równie istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia.

Przykładowo, resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcze) - za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie. Bezwzględnie nie należy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię ramy lub szyby. Dotyczy to szczególnie szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.