Jak nie zbankrutować budując dom?

Jak nie zbankrutować budując dom?

Dodano: czwartek, 23 lutego 2012 12:42
Odpowiada: Piotr Nadolny

Uzyskanie kompromisu między wybudowaniem domu według wymarzonego projektu i z zastosowaniem odpowiednich technologii, a naszymi możliwościami finansowymi nie jest łatwe. Nie należy jednak zmniejszać wydatków kosztem jakości materiałów budowlanych.

Nieprzewidziane wydatki spowodowane błędami wykonawczymi czy decyzyjnymi, przedłużanie prac w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też wzrost cen materiałów stosowanych na budowie mogą utrudnić sfinalizowanie inwestycji. Jak uchronić się przed przeinwestowaniem?

Jak nie zbankrutować budując dom?

Przede wszystkim warto sporządzić szczegółowy kosztorys oraz poszukiwać oszczędności na każdym etapie budowy domu. Aby zapewnić sobie środki finansowe wystarczające do ukończenia budowy domu, jeśli zredukowanie kosztów jest niezbędne, najkorzystniej jest przystąpić do niego jeszcze na etapie projektu.

Wymarzony dom - fot. MS więcej niż OKNAWprowadzenie zmian w liczbie i rozmieszczeniu, rezygnacja ze zbędnych balkonów lub piwnicy może przynieść wymierne oszczędności. Zwykle prostsze rozwiązania są bardziej ekonomiczne. Dach wielospadowy z pewnością będzie bardziej skomplikowany w budowie i droższy niż konstrukcja dwuspadowa. Bryła domu na planie prostokąta lub kwadratu jest zazwyczaj tańsza niż mająca kształt nietypowy.

Warto przeanalizować potrzeby domowników i wybrać projekt o odpowiednim metrażu. W Polsce wyraźna jest tendencja do wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny. Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Na zakupy materiałów budowlanych wykorzystujmy okres zimowy

Największą część kosztów inwestycji stanowią materiały budowlane. Dlatego zwykle w nich poszukiwane są oszczędności. Przed zakupami dokładnie porównujmy oferty producentów, zwracając uwagę na techniczne parametry oraz długość i zakres gwarancji. Korzystne będzie poznanie opinii specjalistów.

Rozwiązania najtańsze mogą przynieść zysk pozorny. Przyszłość może ujawnić ich niską jakość, przez którą pojawią się problemy. Gdy produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się niemożliwa lub bardzo pracochłonna.

Jednak na materiałach budowlanych można zaoszczędzić bez uszczerbku dla ich jakości kupując poza sezonem. Promocyjne oferty w okresie zimowym są sposobem na utrzymanie płynności finansowej firmy, a klientom umożliwiają nabycie produktu wysokiej jakości w niższej cenie.

Tego typu promocje przeprowadzamy w naszej firmie cyklicznie. W bieżącym roku z obniżek można skorzystać do końca marca. W zależności od produktu, sięgają one nawet do 15% i obejmują najwyższej jakości produkty m.in. energooszczędne okna TYTANOWEtermo czy drzwi podnoszono-przesuwne MS iD Design.

Oszczędzajmy rozsądnie

Należy być powściągliwym w wydatkach, ale w sposób przemyślany. Często za nieprzemyślane oszczędności zapłaci się później, podczas użytkowania domu. Trzeba zatem znacznie wcześniej wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając materiały energooszczędne.

Różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, a w dalszej perspektywie przynosić będzie dodatkowy zysk. Ważnym czynnikiem, którego nie należy zaniedbywać jest długość i jakość gwarancji. Kupując potrzebne materiały i elementy u producenta renomowanego, mamy pewność, że w przypadku ujawnienia wad produktu, dodatkowe koszty pokryje firma.

By nie zbankrutować budując dom, pamiętajmy że zwykle mieszkamy w nim przez długi czas. Za nierozważne zakupy i decyzje można płacić przez wiele lat.