Eksperci

Stolarka okienna według indywidualnego projektu

Odpowiada: Piotr Nadolny

Dodano: 24 stycznia 2012

Stolarka okienna według indywidualnego projektu

Dostępność okien o niestandardowej konstrukcji oraz możliwość ich wykonania na zamówienie wiąże się z coraz większym urozmaiceniem współczesnej architektury. Nietypowe kształty okien mogą jednak w praktyce ograniczyć ich walory użytkowe i podnieść koszty. Co zatem warto wiedzieć przed zamawianiem stolarki według swojego projektu.

Stolarka okienna według indywidualnego projektu pozwala podkreślić odmienny charakter domu i urozmaicić jego bryłę. W budownictwie sprzed kilkudziesięciu lat zdecydowanie dominowały okna o jednakowych rozmiarach. Obecnie wiele osób rozważa wykonanie stolarki w formie zindywidualizowanej. Przy realizacji takich zamiarów ważne jest także to, że nie musi to zawsze oznaczać wzrostu ceny okien.

Zazwyczaj mianem okien nietypowych określa się produkty, których wymiary, kształty lub kolorystyka wykraczają poza, przyjęty u danego producenta, katalog stolarki typowej. Wytwórcy odchodzą jednak obecnie od takiej terminologii, gdyż wielu z nich oferuje okna tylko na specjalne zamówienie i nie ma w swoich magazynach stolarki typowej.

Niestandardowe okno - MS więcej niż OKNAI właśnie z tego względu niestandardowy rozmiar okna zazwyczaj nie generuje dodatkowych kosztów. Jednak stolarka okienna według indywidualnego projektu, obejmującego utworzenie łuków lub ostrych kątów, będzie musiała być droższa.

Warto przy tym wybrać firmę specjalizującą się w indywidualnych zamówieniach, ponieważ jej oferta cenowa będzie zapewne bardziej konkurencyjna, a jakość produktów wyższa. Porównując propozycje producentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt inwestycji.

Współczesna technologia produkcji umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu bez obniżania walorów użytkowych. Okna na indywidualne zamówienie są często wykorzystywane przy renowacji budynków.

Bardzo ważnym zagadnieniem i zwykle największą trudnością przy wykonywaniu stolarki okiennej według indywidualnego projektu, jest połączenie estetyki i komfortu użytkowania. Dobry produkt powinien być wytrzymały na obciążenia, pozwalać na wykonywanie regulacji oraz wygodnie się otwierać.

W fazie projektu niezbędna jest konsultacja z producentem w celu uzgodnienia odpowiedniego rozmieszczenie zawiasów oraz sposobu otwierania. Jeśli okno ma być zastosowane na poddaszu, w pobliżu skosów lub w lukarnie, może wystąpić problem z pełnym rozwieraniem skrzydeł.

W niektórych przypadkach połączenie funkcjonalności z pierwotnym zamysłem architekta bywa niemożliwe. Zawsze jednak warto szukać kompromisów, na przykład uwzględniając dodatkowy podział lub zmieniając sposób otwierania. W zależności od rozmiaru oraz zaprojektowanego kształtu, należy się kierować innymi regułami, a każde zamówienie powinno być indywidualnie rozpatrzone.

Okno okrągłe - MS więcej niż OKNAZbyt ostre kąty w oknach w kształcie trójkąta lub trapezu uniemożliwiają rozwarcie skrzydła ze względu na szerokość profilu niezbędną do ich uzyskania. W przypadku okna trapezowego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zawiasów na najdłuższym boku, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji.

Natomiast wszelkie formy o znacznych rozmiarach, zakończone od góry pełnym półkolem, powinny być wyprodukowane w wariancie dwuskrzydłowym, z klamkami ulokowanymi po zewnętrznej stronach okna, a zawiasami na środkowym słupku.

Stolarka okienna według indywidualnego projektu

Inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z bardziej wymagającego procesu technologicznego, gdzie większość prac wykonywanych jest ręcznie.

Oferowanie okien spoza standardowego katalogu firmy wymaga wydzielenia procesu produkcji i zainwestowania w specjalistyczne maszyny oraz szkolenia pracowników. Cena produktu zależy zwykle od konieczności modyfikacji. Zazwyczaj sprowadza się to do liczby łuków i narożników.

Przy niewielkich rozmiarach okien procentowa różnica w poniesionych kosztach będzie wyższa niż w przypadku dużych witryn czy wielkoformatowych przeszkleń. Okres oczekiwania może zostać wydłużony o około dwa tygodnie. Zastosowanie niestandardowego wybarwienia może przesunąć czas realizacji nawet o 6 tygodni.