Jak pielęgnować okna drewniane?

Jak pielęgnować okna drewniane?

Dodano: piątek, 30 grudnia 2011 13:27

Okna drewniane wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych od okien z PCV. Charakteryzują się natomiast lepszymi parametrami energetycznymi i tradycyjną estetyką. O czym należy pamiętać, by właściwie pielęgnować drewniane okna?

Produkowane współcześnie okna mają zastosowane fabryczne zabezpieczenia chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. Trwałość ochronnej powłoki zależy od warunków atmosferycznych czy lokalnego zanieczyszczenia środowiska. By wydłużyć żywotność i estetyczny wygląd ram, należy pamiętać jak prawidłowo pielęgnować okna drewniane.

Pielęgnaca drewnianych ram okiennych - SokółkaW przypadku pielęgnacji okien drewnianych, jak w wielu różnych kwestiach, bardzo istotna jest systematyczność. Podstawą dbałości o stan okien jest przynajmniej dwu-, trzykrotne mycie w ciągu roku, zwłaszcza po okresie zimowym.

"Proces pielęgnacji ram drewnianych rozpoczynamy od oczyszczenia ich z kurzu. Przy czyszczeniu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w wielu z nich może uszkodzić lakier. Najlepiej będzie, gdy polakierowane ramy umyjemy wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń.

Mycie okien - SokółkaNa umyte ramy powinniśmy nałożyć mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny lub specjalnej, wykonanej z papieru. Nie należy nanosić środków przy dużym nasłonecznieniu, ani przy mrozie. Dzięki takim zabiegom ramy okienne dłużej nie będą wymagały ponownego malowania", mówi Marcin Szymanowski, marketing manager z firmy Sokółka Okna i Drzwi SA.

Warto przynajmniej dwa razy w roku ocenić stan powłoki lakierniczej ram. Drobne otarcia czy zadrapania są łatwe do usunięcia. Uszkodzoną nawierzchnię należy oczyścić oraz delikatnie wygładzić papierem ściernym. Po przetarciu ściereczką należy nałożyć, właściwą kolorystycznie, powłokę malarską. Podczas usuwania uszkodzeń nie maluje się całej ramy lecz jedynie konserwowaną cześć.

Dodatkowo, przy pielęgnacji okien, nie powinno się zapominać o lekkim nasmarowaniu ruchomych elementów okna. Wystarczy wykonać to jeden raz w roku.