Eksperci

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Odpowiada: Artur Głuszcz

Dodano: 20 grudnia 2011

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Zwłaszcza zimą można się przekonać o występujących w domu dużych stratach ciepła. Nadmierne wychłodzenie powoduje zwykle stolarka okienna o niewystarczającej jakości, czyli wysokim współczynniku przenikania ciepła. Równie ważnym powodem może być niewłaściwe wietrzenie.

Pierwszym sposobem pozwalającym zatrzymać ciepło w mieszkaniu i ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie jest zmiana metody wietrzenia. Okna powinno się otwierać szeroko, na kilka minut, odłączając na ten czas ogrzewanie, na przykład przez zakręcenie kaloryferów. Często niestety okna są uchylane na długo, a ogrzewanie cały czas działa.

Intensywne wietrzenie pozwoli wymienić powietrze w pomieszczeniu, nadmiernie go nie ochładzając. Znajomość tej zasady nie wystarczy, jeżeli straty energetyczne wywoływane są nieszczelnością okien. W domach jednorodzinnych straty te wynoszą od 15 do 25%, w blokach natomiast osiągają nawet 45%. Okna i ocieplenie ścian to jedne z najważniejszych czynników wpływających na energooszczędność budynku.

Straty ciepła w budynkuPrzy termomodernizacji ważny jest zakup stolarki okiennej o odpowiednich parametrach. O energooszczędności informuje współczynnik Uw, ustalany według wspólnej dla Unii Europejskiej normy.

O izolacyjnych właściwościach okna decyduje głównie sposób szklenia. Ważne są także ramy i rodzaj stosowanych wzmocnień oraz uszczelnień. Dlatego należy interesować się współczynnikiem Uw określającym izolacyjność cieplną całego okna, a nie jego poszczególnych elementów.

"Standardem na rynku stają się okna o współczynniku Uw na poziomie 1,3 W/m²K w przypadku produktów energooszczędnych, parametr ten wynosi poniżej 1,0 W/m²K. Najlepszą izolację cieplną gwarantują natomiast okna przeznaczone do budownictwa pasywnego, które posiadają Uw niższe niż 0,8 W/m²K", wyjaśnia Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Dla zatrzymania ciepła w mieszkaniu oraz zapewnienia cyrkulacji powietrza, istotny jest system wentylacji. Może się wydawać, że w trosce o unikanie strat ciepła i odpowiedni komfort, okno powinno być zawsze maksymalnie szczelne. Jest to prawdą, gdy w domu działa nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna.

W przypadku tradycyjnych kratek i typowej dla polskiego budownictwa wentylacji grawitacyjnej absolutna szczelność nie jest najwłaściwsza.

"Wentylacja grawitacyjna polega na tym, że ciepłe zużyte powietrze unosi się i wypływa przez kratkę wentylacyjną, a na jego miejsce powinno napłynąć świeże, chłodne powietrze z zewnątrz. Dawniej odbywało się to poprzez nieszczelne okna. Dlatego nowoczesne okna, zwłaszcza PVC, które generalnie są bardzo szczelne, najlepiej wyposażyć w specjalne nawiewniki, umożliwiające nie tylko napływ powietrza z zewnątrz budynku, ale także regulację nawiewu."

Ważna dla oszczędności energii jest również powierzchnia okien. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w pomieszczeniach takich jak np. sypialnia, kuchnia, czy pokój dzienny, powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, natomiast w korytarzach, łazience i innych pomieszczeniach pomocniczych - minimum 1/12.

Dokument ten określa, że maksymalna powierzchnia okien, ze względu na potrzebę oszczędzania energii, nie powinna przekraczać w dużym uproszczeniu 1/6 powierzchni podłogi. Dotyczy to okien o Uw nie niższym niż 1,5 W/m²K.

"W takim przypadku większa powierzchnia okien to generalnie większe straty energii. Ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii okna mogą charakteryzować się znacznie lepszymi współczynnikami, co umożliwia przeszklenie nawet bardzo dużych powierzchni i to bez odczuwalnego wpływu na komfort cieplny. W taką stronę podąża współczesna architektura, czego namacalnym dowodem są duże, przeszklone ściany spotykane coraz częściej nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w wielu domach prywatnych."