Eksperci

Jak przygotować drzwi zewnętrzne do zimy?

Odpowiada: Grzegorz Kosiński

Dodano: 07 grudnia 2011

Jak przygotować drzwi zewnętrzne do zimy?

Niekorzystne warunki w okresie jesienno-zimowym mogą spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie drzwi zewnętrznych. Zaniechanie konserwacji i regulacji skrzydła drzwiowego może spowodować uszkodzenie powłok lakierniczych, zamków, a nawet całkowitą dysfunkcję. Zatem jak przygotować drzwi zewnętrzne do zimy?

Duże różnice temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną stroną drzwi mogą spowodować wypaczenie skrzydła, które objawia się nieszczelnością, trudnym zamykaniem, czy też ocieraniem o ościeżnicę. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie, które się za nimi znajduje, jest nadmiernie ogrzewane lub gdy źródło ciepła znajduje się zbyt blisko drzwi. Przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest również odparowywanie wody, która zalega na powierzchni skrzydła, spływa po nim i zamarza. Wilgoć wnikająca w miejsca, gdzie uszkodzeniu uległa powłoka lakiernicza, powoduje np. łuszczenie się farby i w konsekwencji niszczenie drewna.

Drzwi zewnętrzne w okresie zimySpód skrzydła i ościeżnicy to szczególnie niebezpieczne miejsca. Przy złym zabezpieczeniu i konserwacji wilgoć ma łatwy dostęp do niezabezpieczonego drewna. Słaba wentylacja domowa czy nieogrzewanie budynku mogą być przyczyną skraplania się wody na powierzchni skrzydła od strony przedsionka. Trudniej jest przygotować drzwi zewnętrzne do zimy, gdy zazwyczaj w pobliżu wejścia do domu zalega śnieg i otwieranie skrzydła powoduje jego odgarnianie.

Przed zimą należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej, szukając wszelkiego rodzaju mikropęknięć oraz uszkodzeń mechanicznych. Należy też skontrolować stan połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych skrzydła i ościeżnicy oraz stan połączeń w rogach ramek mocujących szkło. Nie powinny zostać pominięte również poprzeczne przekroje na spodzie oraz u góry skrzydła. Zaprawkami należy uzupełnić dostrzeżone uszczerbki.

Kolejnym krokiem po zbadaniu stanu powłoki jest sprawdzenie szczelności drzwi. Badać ją należy przy zaryglowanych zamkach. Jeśli drzwi zostały osadzone prawidłowo, nie powinniśmy wyczuć żadnych przewiewów. Jeśli jednak występują, przyczyn tego stanu doszukiwać można się w wypaczeniu skrzydła, złym montażu ościeżnicy, bądź po prostu zużyciu uszczelek.

Regulując drzwi na zawiasach oraz, jeśli jest taka możliwość, w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka, można usunąć większość nieszczelności. Takie regulacje powinny być wykonane przed nadejściem mrozów. Zmiana właściwości materiałów pod wpływem niskich temperatur może być podczas regulacji przyczyną uszkodzenia skrzydła. Jeśli natomiast zużyciu uległy uszczelki, należy je niezwłocznie wymienić.

Drzwi zewnętrzne CAL KorunaZamki w drzwiach nie wymagają szczególnej konserwacji. Producenci nie zalecają używania smarów w płynie oraz specyfików czyszczących mechanizmy. Do konserwacji rygli oraz innych widocznych elementów trących wskazane jest tylko zastosowanie białego smaru.

Zalegający śnieg należy sukcesywnie usuwać tak, by pomiędzy spód skrzydła i próg nie dostawały się mikrozaspy, gdyż może to powodować trudności w zamknięciu drzwi. Bardzo często pod skrzydłem znajdują się uszczelki, które mogą w takim przypadku ulec uszkodzeniu lub wręcz wyrwaniu. O usuwaniu zasp śniegu należy szczególnie pamiętać w okresie odwilży. Topniejąca, a następnie zamarzająca woda niszczy powłokę lakierniczą i wnika w strukturę drewna uszkadzając połączenia stolarskie drzwi. Pierwszym objawem destrukcyjnej działalności wody są ciemne przebarwienia w dolnej części ramiaków drzwiowych.

Już na etapie samego montażu można zagwarantować dobre funkcjonowanie drzwi zewnętrznych przez długie lata. Bardzo istotnym jest odpowiednie uszczelnienie drzwi, wykonanie systemowej hydroizolacji oraz zadbanie o odprowadzenie wody opadowej.

Ważne jest także optymalne wykonanie posadzki. W naszych warunkach klimatycznych absolutnie nie sprawdza się wykonanie posadzki zewnętrznej na równi z posadzką wewnętrzną. Woda podciekająca pod drzwi jest zazwyczaj w takim przypadku powodem uszkodzenia spodniej części skrzydła. Dla zachowania drzwi zewnętrznych w jak najlepszym stanie warto zamontować nad nimi odpowiednie zadaszenie lub zadbać o umieszczenie ich we wnęce.