Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładki patentowej?

Dodano: piątek, 29 lipca 2011 09:15
Odpowiada: Izabela Tryba

Inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż drzwi wejściowych, które wyposażone są w zamek z wkładką patentową. Umożliwia ona otwieranie i ryglowanie drzwi, co wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładek patentowych do drzwi. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając tego typu produkt? Na to pytanie odpowiada Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wkładka patentowa powinna być dobierana odpowiednio do wymiarów drzwi, w których chcemy ją zamontować. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by wkładka nie wystawała więcej niż 2-3 mm poza szyld.

Aby mieć pewność, że wkładki będą idealnie dobrane do drzwi, przy zamówieniu powinno się podawać wymiary A+B, gdzie A oznacza odległość osi śruby wkładki od powierzchni szyldu zewnętrznego (w mm), natomiast B - odległość osi śruby wkładki od powierzchni szyldu wewnętrznego - w milimetrach.

Wkładki patentowe posiadają wiele atutów. Przy ich wyborze należy jednak zwrócić uwagę na podstawowe cechy, które powinny posiadać. Przykładowo, wkładki Winkhaus VS montowane w drzwiach firmy OknoPlus, posiadają dodatkowe zabezpieczenia blokujące, co daje podwójną gwarancje bezpieczeństwa. Ponadto za sprawą trzpieni wykonanych z hartowanej stali, wkładki są także chronione przed rozwierceniem.

Kolejną zaletą wkładek patentowych jest ich ochrona przed otwieraniem manipulacyjnym. Następną cechą in plus jest to, że wszystkie wkładki zaopatrzone są w kartę bezpieczeństwa. Jedynie na jej podstawie możliwe jest uzyskanie dodatkowych wkładek lub dorobienie w sposób legalny egzemplarza oryginalnego klucza.

Dodatkowo wszystkie wkładki posiadają atest ITB (Instytutu Techniki Budowlanej) klasy 6, a także odporność ogniową wg EN 1303. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze wkładek patentowych jest okres gwarancji, który im przysługuje. Wybierajmy te, których gwarancja jest najdłuższa. Wkładki VS posiadają 5-letni okres gwarancji.

Standardem drzwi wejściowych firmy OknoPlus są dwa zamki. Wygodnym rozwiązaniem jest to, że można je otwierać jednym centralnym kluczem, który jest dopasowany do wszystkich wkładek. Zabezpieczeniem klucza centralnego jest zakodowana karta, która dostarczana jest w zestawie. Tylko na jej podstawie można dorobić nowy klucz.