Eksperci

Jakie wyróżniamy typy oklein drzwiowych?

Odpowiada: Eksperci z firmy INVADO

Dodano: 23 czerwca 2015

Jakie wyróżniamy typy oklein drzwiowych?

Drzwi okleinowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Cena, wytrzymałość oraz bogata oferta kolorów sprawia, że stały się tak popularne. Jakie wyróżniamy typy oklein drzwiowych i czym się kierować przy ich wyborze?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie drzwi okleinowanych warto pamiętać o kilku zasadniczych typach oklein, aby sprawnie poruszać się w gąszczu ofert. Mamy więc do dyspozycji okleiny naturalne oraz syntetyczne, a wśród tych ostatnich folie i laminaty o różnych właściwościach.

Okleina Enduro

Znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych oklein. Jej zaletą jest trwałość oraz cena - drzwi w okleinie Enduro są niedrogie, a przy tym dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Okleina ta dobrze odwzorowuje drewno i dostępna jest jako jedno- lub dwukierunkowa. Niezwykle istotne przy wyborze są względy estetyczne oraz samo wzornictwo - bogata oferta pozwala dopasować okleinę do różnych typów wnętrz. Jej uniwersalność powoduje, że sprawdzi się zarówno w kuchni, sypialni czy salonie.

W bogatej ofercie kolorów znaleźć można np. klasyczny dąb, wiśnię czy olchę, jak również tak modne ostatnio odcienie szarości. Nowością są tu kolory oklein z kolekcji Enduro 3D, czyli dąb szlachetny, orzech klasyczny czy dąb popielaty, pozwalające uzyskać wyjątkowy efekt wizualny. Bardzo popularne wśród naszych klientów w kraju i za granicą folie z grupy Enduro Plus, ze strukturą wyczuwalną dotykiem.

Eco fornir

Eco fornir to inaczej laminat CPL lub CLPL - kolejny rodzaj okleiny, który możemy wybrać. Jest to okleina sztuczna, uzyskiwana z kilku warstw impregnowanych papierów, które poddaje się działania wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Zabezpieczona jest odpowiednim lakierem, chroniącym przed ścieraniem się powierzchni i działaniem promieni UV.

Czym różni się od Enduro? Przede wszystkim podwyższonym stopniem wytrzymałości, dlatego też zalecany jest nie tylko do prywatnych pomieszczeń, ale i do budynków użyteczności publicznej, w których drzwi są mocno eksploatowane. Sprawdzi się więc w biurach, hotelach, instytucjach. Szeroka gama kolorystyczna pozwala wybierać Eco fornir zarówno do luksusowych przestrzeni, jak i do miejsc codziennego użytku.

Ważny jest też fakt, że laminat łatwo jest utrzymać w czystości - można drzwi czyścić łagodnymi środkami chemicznymi bez obawy o uszkodzenie okleiny. Konieczne jest jednak dokładne zapoznanie się z kartą gwarancyjną i warunkami użytkowania produktu.

Okleina ryflowana

Trzeci typ to okleina ryflowana, do złudzenia przypominająca naturalne drewno. Jest to folia, gdzie bazą do zadruku nie jest papier, lecz polipropylen - dzięki temu możliwe jest trwałe kształtowanie jego powierzchni i ryflowana struktura jest wyraźnie wyczuwalna dotykiem. Charakteryzuje się ona podwyższonymi parametrami estetycznymi i wytrzymałościowymi, sprawdzając się w różnych przestrzeniach - od prywatnych poprzez miejsca użyteczności publicznej. Zaletą tego produktu jest również odporność na zabrudzenia - np. nie widać na niej śladów palców.

Pamiętajmy, że względy estetyczne powinny iść w parze z dbałością wykonania drzwi. Zapytajmy więc każdorazowo o technologię okleinowania.

Technologia Invado, którą opatentowaliśmy to łączenie elementów okleiny poza krawędzią przylgi. Zwiększamy w ten sposób estetykę wykończenia, dając klientowi gwarancję, że okleina nie będzie się podczas użytkowania drzwi odklejać lub rozwarstwiać.