Eksperci

Jakie drzwi do salonu?

Odpowiada: Adam Hucz

Dodano: 08 grudnia 2014

Jakie drzwi do salonu?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń, stanowiące wizytówkę domowej przestrzeni. Dlatego jego aranżacja musi być szczególnie przemyślana - zarówno pod kątem estetyki jak i funkcjonalności.

Zanim zaczniemy pracę nad aranżacją przestrzeni w salonie, warto zastanowić się jak chcemy spędzać w nim czas. Czy ma on pełnić funkcję wyłącznie jako miejsce do odpoczynku oraz spotkań rodziny i znajomych? A może chcemy wydzielić w salonie domowe minibiuro? Albo zależy nam na tym, aby znalazło się wygodne miejsce do spania dla gości, którzy przyjadą na dłuższe odwiedziny? Wszystkie te aspekty determinują nasze myślenie o wystroju i pozwalają wytyczyć kierunki aranżacyjne.

Wydzielony salon

Oferta producentów drzwi wewnętrznych pozwala wybierać spośród dwóch rodzajów drzwi: pełnych lub przeszklonych. Skrzydła pełne oddzielą przestrzeń salonu od innych pomieszczeń. Wykorzystując je, w pełni zadbamy o prywatność. Natomiast wybór drzwi z przeszkleniami daje możliwość zabawy światłem i kolorem szyb. Jeśli wybierzemy delikatne przeszklenia, uzyskamy subtelny efekt lekkiego rozświetlenia pomieszczenia, nie tracąc tym samym na intymności. Przestrzeń za drzwiami nadal będzie odrobinę tajemnicza i niedostępna.

Gdy zaś zdecydujemy się na duże przeszklenia, wnętrze rozjaśni się, bowiem szyby ładnie współgrać będą z promieniami słońca. Jeszcze inną kategorią, którą należy rozważyć, jest styl. Jeśli wybraliśmy awangardowe rozwiązania aranżacyjne, dobrze gdy również drzwi będą wkomponowane w nowoczesne formy. Tu sprawdzą się np. modele Invado z kolekcji Perugia z charakterystycznym pionowym wzorem uzyskanym w wyniku zestawienia ze sobą trójkątów czy skrzydła Sagittarius z unikalną geometrią przeszkleń.

Natomiast we wnętrzach klasycznych, bez wyraźnego stylu aranżacyjnego, idealne będą drzwi, stanowiące neutralne tło, dyskretnie wkomponowane w całą aranżację. Subtelna estetyka pozwoli na wyciszenie i odpoczynek. Jeszcze innym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy chcą w salonie wydzielić część biurową i zrobić to w dyskretny sposób, będą drzwi w wersji przesuwnej. Dostępne są one w tych samych modelach co drzwi otwierane w sposób tradycyjny.

Salon z kuchnią

Współcześnie niezwykle często salon połączony jest z kuchnią. Duża przestrzeń daje nie tylko ogromne możliwości aranżacyjne, ale jest też wyzwaniem. Po pierwsze pamiętajmy, aby salon był miejscem przyjaznym i przytulnym. Nawet jeśli lubimy elegancję i prostotę, można ją zaaranżować tak, że będzie sprzyjała dobrej atmosferze i odpoczynkowi. W przypadku połączonych pomieszczeń wybór drzwi jest trudniejszy.

Muszą one bowiem pasować nie tylko do salonu, ale też do wystroju kuchni, nawet jeśli jest ona częściowo ukryta. Warto więc wybrać model, który będzie harmonizował z obiema przestrzeniami i uzupełni je, a nie zdominuje. Dobrze jest więc rozważyć np. wybór drzwi Modena czy Norma Decor, które dobrze sprawdza się w klasycznej codzienności, tworząc przytulne wnętrze.

Pamiętajmy, że salon jako miejsce centralne w domu czy mieszkaniu powinien być przyciągać dobrą energią i powodować, że będzie się w nim chciało spędzać rodzinny czas.