Eksperci

Drzwi wewnętrzne wykonane z MDF-u lub HDF-u. Czym się charakteryzują?

Odpowiada: Adam Hucz

Dodano: 15 września 2014

Drzwi wewnętrzne wykonane z MDF-u lub HDF-u. Czym się charakteryzują?

Każdy kto przymierzał się do zakupu drzwi wewnętrznych spotkał się z informacją, że są wykonane z MDF-u lub HDF-u. Co to właściwie oznacza? Czy drzwi wyprodukowane z tego materiału są trwałe i solidne?

MDF i HDF to materiały niezwykle często używane do produkcji mebli i drzwi. Inaczej mówiąc to płyty pilśniowe nowej generacji, które powstają w procesie łączenia włókien drzewnych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. HDF to wysoce zagęszczone płyty, MDF - średnio-gęste.

Gęstość przekłada się na twardość, a tym samym sposoby zastosowania danego materiału. Oba materiały są powszechnie używane w meblarstwie, budownictwie oraz przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Wbrew wciąż jeszcze panującym opiniom absolutnie nie są to mniej wartościowe produkty drugiej kategorii.

Jak to jest zrobione?

Do produkcji naszych drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF, jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF-y stanowią bardzo dobry surowiec oklejający - są bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię można dokładnie wykończyć okleiną. Dla przykładu, rama drzwi Orso wykonana jest z płyty MDF i wypełniona "plastrem miodu" lub płytą wiórowo-otworową. Całość obustronnie oklejona jest płytą HDF. Tak skonstruowane skrzydło drzwiowe pokrywane jest okleiną dekoracyjną.

W ten sposób optymalnie wykorzystujemy zalety danego materiału, uzyskując funkcjonalność i wysoką estetykę drzwi. Sprzyja temu też Technologia Invado, która polega na sklejaniu okleiny na wewnętrznej części przylgi, co zapobiega jej rozwarstwianiu i odklejaniu.

Wytrzymałe, funkcjonalne, ładne

Płyty pilśniowe nowej generacji charakteryzują się bardzo drobną powierzchnią. Dzięki temu można je bezpośrednio lakierować oraz wykańczać różnego rodzaju okleinami. Płyty MDF, dzięki jednolitej gęstości i składowi, stanowią świetny materiał do obróbki maszynowej. Wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne zawdzięczają "suchemu" procesowi produkcji.

Jednorodna budowa wyklucza powstawanie strukturalnych niedoskonałości: pęknięć, sęków, nierówności, dlatego płyty stają się coraz poważniejszą konkurencją dla naturalnego drewna. Tym bardziej, że dzięki specjalnym technologiom, potrafią nie tylko dobrze się prezentować, ale nawet do złudzenia przypominać drewno.