Eksperci

Drzwi zewnętrzne a ubezpieczenie od włamań

Odpowiada: Czesław Suski

Dodano: 22 sierpnia 2014

Drzwi zewnętrzne a ubezpieczenie od włamań

Wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości na wypadek włamania czy kradzieży jest zależna od zabezpieczeń antywłamaniowych, które wykorzystujemy. Szczególnie istotne są w tym przypadku drzwi zewnętrzne. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych i o jakie elementy wyposażenia drzwi może nas pytać ubezpieczyciel?

Podczas wyceny ubezpieczenia naszych czterech kątów od włamań i kradzieży zostaniemy zapytani o rodzaj drzwi zewnętrznych, które posiadamy. Ich parametry techniczne i wyposażenie są kluczowe dla objęcia mieszkania czy domu tego typu ubezpieczeniem. Przy zakupie drzwi warto zwrócić uwagę na ich parametry antywłamaniowe, ponieważ dzięki nim będziemy mogli skorzystać z obniżenia rocznej składki ubezpieczeniowej.

Warto wiedzieć również, że antywłamaniowe właściwości drzwi powinny zostać poświadczone dokumentacją z badań technicznych przeprowadzonych przez specjalne instytucje. Jednym z najistotniejszych jest certyfikat klasyfikacji drzwi w zakresie odporności na włamanie, który w skali od 1 do 6 określa klasę antywłamaniową drzwi. Jeżeli producent nie udostępnia takich materiałów Klientom, nie powinniśmy mu ufać na słowo.

Ile zamków kwalifikuje do zniżki?

Ubezpieczyciel może poprosić nas także o bardziej szczegółowe informacje na temat wyposażenia drzwi. Najistotniejsze są w tej kwestii zastosowane zamki.

Podstawą kwalifikującą mieszkanie czy dom do obniżonej składki ubezpieczeniowej jest posiadanie dwóch zamków wielozapadkowych lub jednego zamka wielopunktowego. Przy kupowaniu drzwi dopytajmy więc sprzedawcę o wykorzystane w skrzydle zamki. Jeżeli są najwyższej jakości, ich producent powinien udostępniać certyfikaty, które o niej poświadczą.

Warto zachować dokumentację

Otrzymane od producenta dokumenty certyfikujące drzwi warto zachować na przyszłość. W przypadku ewentualnej próby włamania lub kradzieży przedmiotów z domu czy mieszkania, ubezpieczyciel może chcieć zweryfikować, czy przedstawione przez nas informacje o wyposażeniu drzwi zewnętrznych są zgodne ze stanem rzeczywistym.