Eksperci

Drzwi przesuwne jako praktyczne rozwiązanie w nietypowym wnętrzu

Odpowiada: Grzegorz Kosiński

Dodano: 11 stycznia 2012

Drzwi przesuwne jako praktyczne rozwiązanie w nietypowym wnętrzu

Drzwi przesuwne poprawiają funkcjonalność mieszkania w przypadku niewielkiego metrażu oraz usprawniają korzystanie z przestrzeni. Poszczególne modele różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Kiedy warto zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne rozdzielające kuchnię i salon - CALDrzwi przesuwne instalowane bywają najczęściej w dwóch przypadkach. Montuje się je jako praktyczne rozwiązanie w nietypowym wnętrzu, gdzie szerokość otworu wejściowego jest znacznie większa niż rozmiar tradycyjnego skrzydła lub przy oddzielaniu części jednego pomieszczenia pełniącego dwie funkcje, na przykład kuchni i jadalni.

Drugim przypadkiem jest bardzo małe pomieszczenie, gdzie zwracamy uwagę na każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Wówczas drzwi przesuwne pozwalają zagospodarować powierzchnię, którą zazwyczaj zajmuje otwierane szeroko standardowo skrzydło.

Drzwi przesuwne na poddaszu - CALMontując drzwi przesuwne do wyboru mamy dwa rozwiązania. W pierwszym szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w drugim jest w nią wpuszczona. W przypadku systemu naściennego należy jednak liczyć się z pewnymi minusami. Stosując go nie możemy ustawić na tej samej ścianie mebli, a skrzydło, niezależnie od tego, czy pozostaje otwarte, czy zamknięte, jest zawsze widoczne.

Jeśli umieścimy szynę wewnątrz ściany, odsuwane skrzydło będzie się w niej chować, co pozwala na znacznie większe możliwości aranżacyjne, szczególnie w przypadku niedużych mieszkań.

Ze względu na wielkość otworu drzwiowego oraz układ pomieszczenia, możemy zamontować drzwi przesuwne otwierane jedno- bądź dwustronnie. Dwa skrzydła odpowiednie będą przy rozdzielaniu dużych pomieszczeń, jedno natomiast tam, gdzie miejsce jest tylko po jednej stronie otworu, np. w małych pokojach lub na poddaszu.

Elementami podstawowymi systemu przesuwnego są szyny, po których porusza się skrzydło. Szyny najczęściej wykonuje się ze stopów aluminium, a mocuje do ściany bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. Ważne są jej parametry, a w szczególności sztywność i przekrój, od nich bowiem zależy dopuszczalna waga skrzydła.

W przypadku drzwi chowanych w ścianie są one montowane na wpuszczonym w nią aluminiowym stelażu. Kolejną częścią systemu są wózki, które umożliwiają przesuwanie skrzydła po szynie. W zależności od ciężaru drzwi mają one konstrukcję rolkową bądź kulkową.

Drzwi przesuwne oddzielające salon i kuchnię - CALW przypadku drzwi oferowanych przez Zakład Stolarki Budowlanej CAL są to wózki jezdne łożyskowane cichobieżne, gwarantujące niemal bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi. Całości systemu dopełniają ograniczniki wychylenia i otwarcia. Mają one postać mocowanych w podłodze prowadnic, które stabilizują tor jazdy skrzydła i utrzymują je w pionie.

Prowadnice wyposażone są często w kontry śrubowe wyznaczające miejsce, do którego może dojechać wózek. Stosowane ograniczniki zapewniają również łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły.

Ściana, na której zamontowana zostanie szyna, powinna być idealnie prosta, a powierzchnia podłogi pod skrzydłem powinna być równa. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy występuje łączenie dwóch rodzajów podłóg, np. posadzki i paneli.

Jest to jeden z powodów, dla których warto zaplanować wybór drzwi przesuwnych już na etapie wykończenia mieszkania. Drugim powodem takiego planowania jest konieczność przygotowania ściany szczególnie wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia ze skrzydłem przesuwającym się wzdłuż jej powierzchni. Należy wówczas zadbać o to, by nie znajdowały się na niej wyłączniki, kontakty czy też większych rozmiarów listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu.

Drzwi przesuwne nie zawsze mogą być stosowane zamiast tradycyjnego skrzydła. Są one, zwłaszcza pod względem akustycznym, mniej szczelne od drzwi na zawiasach. Zwykle nie można ich również zamykać na klucz.