Eksperci

Jak pielęgnować drzwi z forniru?

Odpowiada: Adam Hucz

Dodano: 27 grudnia 2011

Jak pielęgnować drzwi z forniru?

Fornir to cieniutkie płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew. Fornir może być naturalny lub modyfikowany. Meble z forniru nie są kłopotliwe w konserwacji, ale jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Skrawane z drzew, pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w której zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień.

Fornir naturalny pochodzi głównie z naszych rodzimych lasów. Fornir modyfikowany pozyskuje się najczęściej z drzew rosnących na plantacjach w Afryce. Surowiec afrykański charakteryzuje się doskonale spójnym odcieniem i strukturą słojów. Rysunek drewna, pozbawiony wszelkich nieregularności, uzyskuje się przez technologiczną ingerencję we włókno, jego odpowiednie barwienie oraz prasowanie.

Fornir jest bardzo funkcjonalnym i jednocześnie eleganckim materiałem wykończeniowym. Umożliwia zachowanie estetyki naturalnego drewna, bez jego typowych wad, czyli odkształcania i skrzypienia.

INVADO - fornirowane drzwi DOMINOPonieważ fornir jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju ciecze, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad określających jak pielęgnować drzwi z forniru. Do czyszczenia należy używać jedynie delikatnie zwilżonej i wyciśniętej ściereczki. Najlepiej unikać stosowania jakichkolwiek detergentów. Należy także wykluczyć tłuste środki do czyszczenia mebli, również te w sprayu. Preparaty takie mogą zostawiać trwałe plamy.

Do pielęgnacji drzwi z forniru nie nadają się również płyny przeznaczone do mycia drewnianych podłóg. Wymagają one bowiem obfitego zmywania wodą.

Można zaopatrzyć się w dedykowane fornirowanym powierzchniom, delikatne mleczka. Drzwi czyścimy okrężnymi ruchami, delikatnie pocierając. Na koniec przecieramy je dokładnie suchą szmatką.

"Bardzo istotna jest również kwestia odpowiedniej temperatury i wilgotności pomieszczenia. Drzwiom wewnętrznym najlepiej służy 20-25 stopni Celsjusza, przy wilgotności nie przekraczającej 60%. Zazwyczaj takie właśnie warunki panują w naszych mieszkaniach", mówi Adam Hucz z firmy INVADO.

Przy montażu drzwi należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Przykładowo, standardowe drzwi nie mogą być zamontowane w takim pomieszczeniu jak sauna, ale już w łazience się sprawdzą. Wystarczy zapewnić odpowiednią wentylację. Firma INVADO ma w swojej ofercie eleganckie, drzwi fornirowane (jak na przykład skrzydło D'ARTAGNAN plus), odpowiednie do różnych domowych pomieszczeń.

"W salonie znakomicie prezentować się będą modele D’Artagnan, Domino albo Quadro. W łazience natomiast dobrym rozwiązaniem jest Aramis, wykonany z naturalnego forniru, wyposażony w klasyczne, subtelne przeszklenia", zapewnia Adam Hucz.

Elegancki styl i wysoka jakość drzwi fornirowanych, w połączeniu z łatwą konserwacją sprawiają, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Od wykańczanych zwykłą okleiną są droższe, jednak przestrzeganie zaleceń opisujących jak pielęgnować drzwi z forniru, gwarantuje wieloletnią niezmienność ich wyglądu.