Eksperci

Wybór bramy garażowej

Odpowiada: Krzysztof Horała

Dodano: 21 lutego 2011

Wybór bramy garażowej

Dobrze dobrana brama garażowa może wzbogacić fasadę domu i znacznie ułatwić życie. Z kolei źle dobrana staje się źródłem niekończącej się udręki i irytacji. Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?

Najważniejsze jest określenie, czy zależy nam na ograniczeniu strat ciepła. Gdy istotna jest dla nas izolacyjność cieplna, to wybieramy bramę segmentową, z blatem o budowie warstwowej, z pianką poliuretanową między warstwami z ocynkowanej stali. Współczynnik przenikania ciepła powinien być mniejszy od 1 W/m2K. W przypadku garażu wolnostojącego bądź dobrze wyizolowanego garażu w bryle, można wybrać bramy uchylne lub segmentowe jednościanowe.

Drugą kwestią jest ilość miejsca przed garażem oraz w środku, ponieważ bramy segmentowe pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń na podjeździe przed garażem, mogą one być stosowane gdy liczy się miejsce.

Najlepiej także wybrać bramę największą z możliwych do zamontowania. W przyszłości, po zakupie większego samochodu, możemy potrzebować większego wjazdu. Należy także uwzględnić miejsce potrzebne na zamontowanie zdalnie sterowanego napędu do otwierania i zamykania bramy.