Eksperci

Jakie parametry termoizolacyjne powinna mieć dobra brama garażowa?

Odpowiada: Marcin Strzelec

Dodano: 14 grudnia 2015

Jakie parametry termoizolacyjne powinna mieć dobra brama garażowa?

Przy zmiennych warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, odpowiednie parametry termoizolacyjne bram gwarantują utrzymanie w garażu ciepła zimą i niskiej temperatury latem.

Obecnie standardem na rynku są bramy garażowe segmentowe wykonane z paneli o grubości 40 mm i współczynniku przenikania ciepła U na poziomie 1,1-1,3 W/(m².K). Dla inwestorów, którzy chcą osiągnąć jak najlepszy bilans energetyczny budynku, rozwiązaniem są bramy nowej generacji, projektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym.

Różnią się one od standardowych grubszym skrzydłem (60 mm) oraz zastosowaniem zaawansowanych systemów uszczelniających. Współczynnik przenikania ciepła takiej bramy może osiągnąć nawet 0,79 W/(m².K). Taki parametr potwierdza, że brama w pełni wykorzystuje właściwości termoizolacyjne, eliminując starty ciepła w najbardziej newralgicznych miejscach płaszcza, co przekłada się na maksymalizację zysków energetycznych związanych z ogrzewaniem garażu.

Nie należy także zapomnieć, że bardzo dużą rolę pełnią nie tylko parametry termoizolacji, ale także sprawne działanie bramy i prawidłowy, fachowy montaż.