Eksperci

Właściwy siłownik do automatycznej bramy

Odpowiada: Jacek Baran

Dodano: 19 czerwca 2012

Właściwy siłownik do automatycznej bramy

Aby mechanizm bramy automatycznej mógł dobrze spełniać swoją rolę musi być odpowiednio dopasowany do warunków w jakich będzie ją wykonywał. Jednym z błędów przy zakupie automatycznego napędu jest nieodpowiedni dobór mocy silnika do ciężaru skrzydła bramy.

Brama z napędem automatycznym jest wygodna i bezpieczna. Przesunięcie ważącego nawet kilkaset kilogramów skrzydła odbywa się bez udziału człowieka. Trudno wprawić tak ciężki obiekt w ruch. Dotyczy to w szczególności osób w podeszłym wieku oraz kobiet. W przypadku obu tych grup posiadanie automatyki jest bardziej koniecznością niż przywilejem.

Automat otwierający bramę niesprawnie, zamiast ułatwiać życie, będzie je tylko utrudniał. Zbyt słaby siłownik skróci żywotność całego mechanizmu oraz, co gorsza, może przysporzyć wielu problemów.

Jak zachowuje się przeciążony mechanizm?

Przede wszystkim brama może po prostu nie ruszyć z miejsca. Może się również nie domykać lub zwalniać pod koniec drogi. W najgorszym wypadku, mechanizm w wyniku przeciążenia na stałe się uszkodzi, pozostawiając naszą bramę niedomkniętą na zawsze. Nie trzeba wspominać, że taka sytuacja oznacza dla właściciela posesji same kłopoty.

Wymiana spalonego silnika jest kosztowna i kłopotliwa. Wiąże się z oddaniem całego mechanizmu do serwisu. Oznacza to demontaż urządzenia, którego nie jesteśmy w stanie dokonać na własną rękę. Biorąc pod uwagę, że z bramy wjazdowej korzysta się nawet kilka razy na dzień, zmuszeni będziemy za każdym razem otwierać ją ręcznie. Problemu tego uniknąć można już na etapie wyboru mechanizmu, który musi posiadać odpowiednio dużą moc.

Właściwy siłownik do automatycznej bramy dysponuje niezbędną rezerwą mocy

Napędy z silnikami o większej mocy są nieco droższe niż standardowe. Zakup takiego urządzenia pozwoli jednak uniknąć znacznie poważniejszych wydatków w przyszłości. Pracując nieustannie z maksymalną mocą mechanizm znacznie szybciej się zużywa. Krótsza żywotność przekłada się na konieczność częstszej wymiany lub przynajmniej serwisowania układu.

Siłownik firmy FAAC - model C721Dobrym przykładem napędu jest nowy mechanizm do bram przesuwanych FAAC C721. Otworzy on przydomową bramę ważącą nawet 800 kg. Niezwykłą wytrzymałość urządzenie zawdzięcza przekładni cykloidalnej. Jest to opatentowane przez firmę FAAC rozwiązanie, które po raz pierwszy wykorzystano właśnie w wersji C721. W porównaniu z przekładnią klasyczną, możemy mówić o wzroście wydajności mechanicznej tego modelu aż o 80%.

Warto zadbać o ciche przesuwanie bramy

Im większa brama tym więcej generuje hałasu podczas otwierania. To wynik drgań powstających w czasie pracy przekładni. W dzień hałas nie sprawia większych problemów, jednak w nocy może być uciążliwy.  Konstrukcja przekładni napędu C721 redukuje niepotrzebne ruchy skrzydła, dzięki czemu jego przesuwanie zawsze odbywa się cicho.

Siłownik do automatycznej bramy najlepiej kupić od autoryzowanego przedstawiciela. Wybierając tańszy produkt nie ma pewności co tak naprawdę dostaniemy. Chwila namysłu i krótka rozmowa z fachowcem pozwoli cieszyć się sprawnie działającą oraz bezpieczną bramą. Pracownicy FAAC zawsze rzetelnie doradzą i pomogą klientowi wybrać odpowiedni mechanizm. Opieka gwarancyjna i pogwarancyjna pozwoli mu na spokojny sen.