Eksperci

Jak zmodernizować bramę garażową?

Odpowiada: Michał Baranowicz

Dodano: 22 lutego 2012

Jak zmodernizować bramę garażową?

Gdy brama w garażu przestaje niezawodnie funkcjonować lub też czynniki atmosferyczne sprawiają, że jej estetyka nie może być dłużej akceptowana, podejmowana jest decyzja o renowacji lub wymianie. Jak zachować komfort i bezpieczeństwo użytkowania garażu bez poważniejszych prac budowlanych?

Wybór nowej bramy garażowej powinien być podyktowany jakością oraz dopasowaniem do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jej montaż w funkcjonującym garażu zależny jest od kilku czynników. Po pierwsze, trzeba zdecydować jaki typ bramy będzie najbardziej odpowiedni. Warto wybrać model, który będzie wymagał ewentualnej modyfikacji wjazdu, a nie przebudowy całego garażu.

Modernizując bramę garażową należy rozważyć warunki, w jakich brama będzie pracować. Konstrukcję należy tak dobrać, by nie tylko dobrze komponowała się z istniejącymi zabudowaniami, ale również ułatwiała użytkowanie pomieszczenia, które ma chronić. Szeroka oferta firmy Normstahl Entrematic umożliwia wykonanie wygodnego wjazdu do garażu, wyposażonego w nowoczesną bramę.

Wymiana modelu uchylnego na sekcyjny

Wymiana bramy dokonywana jest najczęściej jako zastąpienie starej bramy, na przykład uchylnej, komfortową bramą segmentową górną. Czasem wystarczy trochę miejsca przy ścianie bocznej i nadprożu, by brama górna firmy Normstahl Entrematic mogła być właściwie zamontowana.

Brama g60 classic - Normstahl EntrematicJeżeli ilość miejsca na nadprożu i węgarkach nie jest wystarczająca, Normstahl Entrematic oferuje rozwiązania z wykorzystaniem obudowy ościeżnicy i osłon.

Zbyt mały węgarek boczny skutkuje tym, że na ościeżnicę boczną bramy montuje się obudowę ościeżnicy z blachy stalowej w kolorze bramy. Z kolei brama montowana jest w tym przypadku przy pomocy kątowników montażowych w ościeżu. Wystającą część ościeżnicy bocznej można też zakryć izolowaną osłoną o szerokości 23 lub 40 mm.

Przy braku węgarka bocznego, brama jest także montowana przy użyciu kątowników w ościeżu, a ościeżnica boczna jest zakrywana izolowaną osłoną. Szczelinę między osłoną a murem maskuje się stosując taśmę uszczelniającą lub trwale elastyczną fugę.

Brama w cegle klinkierowej

Nie jest możliwe montowanie bramy garażowej do cegły klinkierowej. Chodzi o małą stabilność takiej konstrukcji. Brama musi być scalona ze ścianą boczną, co zapewnia odpowiednią solidność mocowania. Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie ościeżnicy w przypadku zbyt małych lub nawet braku węgarków bocznych i nadproża.

Problemy z nadprożem

Konieczna wysokość nadproża zależy od systemu bramowego, rodzaju okucia i tego czy brama jest otwierana ręcznie czy ma własny napęd. W przypadku zbyt małego nadproża najprostszym rozwiązaniem jest montaż na ościeżnicę nadprożową obudowy z blachy stalowej. Następnie wystające elementy zakrywane są izolowaną osłoną 23 lub 40 mm. Z kolei brakujące nadproże uzupełnione zostanie izolowanym panelem w kolorze bramy. Wysokość osłony dobierana jest w zależności od modelu i rodzaju prowadzenia bramy.

Dobudowanie nadproża - Normstahl Normstahl Entrematic - dobudowanie nadproża

Jak zmodernizować bramę garażową w gotowym garażu?

Wymiany wejścia do gotowych garaży można dokonać stosując bramy uchylne lub sekcyjne. Zestaw osłon firmy Normstahl Entrematic pozwala wyposażyć w nowoczesną bramę niemal każdy gotowy garaż. Ważne jest przy tym, by przy pomiarach wziąć pod uwagę elementy zmniejszające otwór wjazdowy.

W gotowych garażach osłona nadproża zostaje indywidualnie dopasowana do ilości miejsca wymaganego przez wybrany system bramowy. W przypadku wyboru bramy z napędem należy pamiętać o pozostawieniu miejsca na automatykę. Z kolei osłony boczne zostają odpowiednio wymierzone na wysokość i szerokość, w zależności od wariantu montażu bramy - przed lub za ościeżem.

Ważnym pozostaje fakt, że konstrukcja gotowego garażu nieustannie pracuje i może ulec wypaczeniu. Przy montażu nowej bramy warto brać pod uwagę taką ewentualność i zostawić niewielki margines.