Eksperci

Dobry kontroler i napęd bramy garażowej

Odpowiada: Michał Baranowicz

Dodano: 12 stycznia 2012

Dobry kontroler i napęd bramy garażowej

Wyposażając bramę garażową w napęd warto w systemie sterującym zastosować kontroler stanu bramy. Dobrze skompletowana automatyka sprawi, że eksploatacja bramy jest cicha, bezpieczna i tania. Jak więc wybrać dobry kontroler i napęd do bramy garażowej?

Napędy bram garażowych firmy Normstahl Entrematic mogą być instalowane w każdym typie bramy. Wygodne otwieranie i zamykanie garażu może dotyczyć bramy uchylnej, segmentowej bocznej czy też segmentowej górnej. Wybierając dobry kontroler i napęd bramy garażowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Normstahl Entrematic - napęd bramy garażowejNapęd sterujący pracą bramy powinien być przede wszystkim szybki, tani w eksploatacji, cichy oraz oczywiście bezpieczny dla użytkowników. Automaty oferowane przez firmę Normstahl Entrematic zapewniają szybkość zamykania i podnoszenia bramy na poziomie 21 cm/sek. Oznacza to, że nie musimy długo czekać na całkowite zabezpieczenie lub otwarcie garażu.

Warto wybierać ekonomiczne napędy, czyli takie, które nie pobierają dużo prądu podczas pracy i nie przekładają się systematycznie wzrastające rachunki za energię elektryczną. Jednak najważniejszą cechą bramy garażowej są oferowane przez nią zabezpieczenia, które będą barierą dla włamywacza. Automat z serii Magic firmy Normstahl Entrematic gwarantuje mocne i solidne zamknięcie, nawet bez konieczności montażu zamka mechanicznego.

Interesującym udogodnieniem jest asystent parkowania w napędach Magic 1000, pracujący w połączeniu z fotokomórką. Wjeżdżający do garażu użytkownik jest informowany, przy pomocy sygnalizacji świetlnej automatu, o opuszczeniu obszaru działania fotokomórki. Oznacza to właściwe zaparkowane samochodu i możliwość bezpiecznego zamknięcia bramy.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla właścicieli dużych samochodów i niewielkich garaży. Czasem po wjeździe można mieć wątpliwości czy zamykanie bramy na pewno nie naraża auta na uszkodzenie.

Normstahl Entrematic - Magic Door ControlDla poprawy ergonomii wjazdu do garażu warto zastosować dobry kontroler stanu bramy. Zintegrowane z automatyką urządzenie pozwoli precyzyjnie określić w jakiej pozycji znajduje się brama garażowa. System zabezpieczeń przed przeciążeniem, fotokomórka czy optyczna listwa kontaktowa zatrzymują zamykanie bramy z powodu wykrycia przeszkody. Wówczas kontroler Magic Door Control firmy Normstahl Entrematic uruchomi sygnał dźwiękowy informujący użytkownika o niedomknięciu bramy.

Dobierając kontroler, warto zwrócić uwagę na czytelny sposób sygnalizacji niebezpieczeństwa oraz klarowny sygnał, że coś dzieje się z wejściem do garażu. Kontroler Magic Door Control od Normstahl Entrematic sygnalizuje diodą oraz dźwiękiem, że drzwi prowadzące do garażu zostały nieprawidłowo zamknięte lub napotkały przeszkodę uniemożliwiającą zabezpieczenie wejścia.

A co zrobić w przypadku, kiedy mamy dwustanowiskowy garaż z dwoma bramami? Możemy oczywiście inwestować w 2 osobne kontrolery, jednak ze względu na koszty i ergonomię warto zdecydować się na jedno rozwiązanie. Z pomocą przychodzi dwukanałowy Magic Door Control. Ponadto markowe rozwiązania firmy Normstahl Entrematic pozwalają na sterowanie oświetleniem podjazdu czy bramą wjazdową przy użyciu tego samego pilota.