Z jakiego materiału wybrać parapet?

Parapety drewniane, kamienne, z płyty czy z laminatu. Jakie wybrać? Które są odporne na ścieranie i łatwe w obróbce? Przegląd parapetów wewnętrznych i zewnętrznych ułatwi i pomoże dopasować produkt pod nasze oczekiwania.

Z jakiego materiału wybrać parapet?

Parapety wewnętrzne

  • Parapety drewniane są produkowane z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Powinny być wykonane z drewna klejonego, które jest bardziej odporne na odkształcenia wywołane zmianami temperatury i wilgotności (paczenie). Mają frezowane krawędzie. Najczęściej są pomalowane lakierem bezbarwnym.
  • Parapety kamienne najczęściej są produkowane z marmuru (ze względu na łatwość obróbki), czasami także z granitu. Mają powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Ponieważ kamień jest materiałem porowatym, powierzchnię parapetu trzeba powlec specjalnym płynem impregnującym.
  • Parapety z konglomeratu marmurowego produkuje się na bazie kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa wyglądają podobnie jak parapety z marmuru, ale są od nich kilkakrotnie tańsze. Mogą być barwione na dowolne kolory.
  • Parapety z kamienia syntetycznego wyglądem imitują kamienie naturalne: marmur i granit: ale są od nich lżejsze. Materiałem do ich produkcji jest mieszanina piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem żywic poliestrowych i pigmentów.

    Mają gładką powierzchnię. Dostępne są w różnych kolorach. Są odporne na działanie związków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy.
  • Parapety z płyt postforming i sowtforming mają płytę nośną z materiału drewnopochodnego (najczęściej wiórową); powierzchnia górna oklejona jest laminatem o różnych kolorach, imitujących drewno, kamień, kafle lub jest powleczona melaminą, natomiast spodnia pokryta papierem przeciwprężnym.

    Powierzchnia laminatu może być matowa, półmatowa lub z połyskiem. Płyta parapetu ma krawędź od strony pomieszczenia zagiętą do dołu (postforming) lub doklejoną końcówkę o wybranym kształcie i kolorze (sowtforming). Po przycięciu płyty na odpowiednią długość brzegi okleja się paskami laminatu, które zgrzewa się żelazkiem.
  • Parapety plastikowe są produkowane z twardego PVC o przekroju komorowym. Ich zaletą jest odporność na wilgoć. Dostępne są w różnych kolorach, często imitują marmur.
  • Parapety akrylowe produkowane są z masy akrylowej z wypełniaczami. Są bardzo twarde i odporne na działanie związków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. W przypadku uszkodzenia powierzchnię parapetu można zeszlifować.
  • Parapety z laminatu poliestrowo-szklanego składają się z dwóch warstw; spodnia warstwa jest wykonana z waty maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej, górna - z żelkotu - materiału produkowanego na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej, o dobrych własnościach mechanicznych, połysku i elastyczności.

    Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45-60 mm, który można skrócić przez obcięcie. Części boczne są zamknięte zaślepkami (zwykle tylko na pewnym odcinku).

Parapety zewnętrzne (podokienniki)

  • Podokienniki z blachy ocynkowanej lub powlekanej można kupić gotowe lub przycina się na zamówienie - z jednego arkusza blachy lub z dwóch kawałków, które lutuje się (ocynkowane) albo uszczelnia silikonem (powlekane).

    Na podokienniki stosuje się blachę o grubości 0,55 mm (parapety o długości do 2 m). Kapinos może mieć zagięcie o kącie ostrym, zaokrąglone lub z odgięciem na zewnątrz. Jako wyposażenie dodatkowe sprzedawane są elementy do wykończenia brzegów, dostosowane do różnych typów ścian: betonowej, otynkowanej, murowanej.

    Podokienniki z blachy są najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze. Są mało odporne na korozję.
  • Podokienniki z aluminium mają powierzchnię pokrytą lakierem lub anodowaną. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale wydłużają się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego powinny mieć długość mniejszą o ok. 1,5 mm od wymierzonej (są wyposażone w nasuwane końcówki, zakrywające brzegi).
  • Podokienniki plastikowe produkuje się z twardego lub piankowego PVC, którego powierzchnię pokrywa się laminatem o różnych barwach. Mają przekrój pełny lub komorowy. Ich wymiary są bardzo zróżnicowane.

    Sprzedawane są też akcesoria dodatkowe, takie jak: łączniki, zaślepki i wypełnienia narożników. Podokienniki z PVC są trwałe, odporne na korozję i działanie związków chemicznych (kwaśne deszcze), łatwo jest utrzymać je w czystości (wystarczy mycie wodą z dodatkiem detergentu).
  • Podokienniki z żywicy epoksydowej są zbrojone włóknem szklanym, a ich powierzchnię pokrywa się teflonem. Są wytrzymałe, odporne na korozję, tłumią odgłosy kropel deszczu uderzających o parapet. Dostępne są też w wersji przystosowanej do nałożenia na stary parapet (mają wówczas dłuższy kapinos). Wykonywane są na zamówienie.
  • Podokienniki ceramiczne produkuje się z kształtek klinkierowych lub płytek ceramicznych szkliwionych (pełnych lub drążonych). Są wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Mają różne kształty i wymiary. Standardowo dostępne są w kilku kolorach.
  • Podokienniki z kamienia naturalnego produkuje się przede wszystkim z granitu, czasami także z piaskowca. Mają zróżnicowaną strukturę i kolory (zależnie od gatunku kamienia).

    Powinno się stosować twarde odmiany kamienia o niewielkiej nasiąkliwości, ewentualnie pokryć powierzchnię środkiem do impregnacji. Są odporne na ścieranie i łatwe w obróbce, dlatego mogą mieć różne kształty.

Z jakiego materiału wybrać parapety?

  • Parapety zewnętrzne mogą być wykonane z ceramiki, blachy stalowej lub aluminiowej. Dopuszczalne jest również stosowanie parapetów z utwardzonego PVC. Głównym kryterium wyboru są tu czynniki atmosferyczne. Marmur i granit spełniają w pełni te wymogi, ale stosowanie tego rodzaju kamienia na zewnątrz wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. W pomieszczeniu kierujmy się raczej względami estetycznymi.
  • Niewątpliwie najdroższe są parapety granitowe i marmurowe. Większość proponowanych wzorów i odcieni nie występuje w Polsce, a koszty obróbki również są niemałe. Alternatywą są parapety z marmuru syntetycznego tzw. aglomarmuru, mają rozsądną ceną i do wyboru wiele atrakcyjnych wzorów.
  • Montaż parapetów nie powinien przysporzyć kłopotu, bez względu na materiał z jakiego wykonany jest parapet. Na rynku dostępne są różnego rodzaju masy, zaprawy, pianki i kleje, które w połączeniu z prostymi akcesoriami (kołki) i narzędziami, znacznie usprawnią prace montażowe.

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Należy sprawdzić czy producent (lub dystrybutor) dysponuje atestem higieny. Dokument ten świadczy o braku szkodliwości dla zdrowia ludzkiego związków użytych do produkcji.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT