Biblioteka

Akcesoria do okien i drzwi

Dodano: 27 stycznia 2011

Rolety wewnętrzne, zewnętrzne, żaluzje, markizy, okiennice, kraty okienne. Dlaczego warto je stosować? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat akcesoriów do okien i drzwi.

Akcesoria do okien i drzwi
Spis treści
» Rolety wewnętrzne
» Rolety zewnętrzne
» Żaluzje
» Markizy
» Okiennice
» Kraty okienne
   »Pokaż wszystko

Rolety wewnętrzne

Roleta antywłamaniowa
1. kaseta 2. wał nawojowy 3. pancerz 4. prowadnica

Roleta jest to zasłona opuszczana i podnoszona przy pomocy sznurka, taśmy lub plastikowego łańcuszka nawijanego na bloczek. Zamontowany w bloczku mechanizm pozwala na blokowanie rolety na żądanej wysokości. Dolna krawędź rolety jest wyposażona w listwę, ułatwiającą równomierne nawijanie i odwijanie.

Rolety montuje się do ościeżnicy okna, do ściany lub nadproża okiennego. Są produkowane z: tkanin bawełnianych, tkanin poliestrowych (powleczonych różnymi rodzajami tworzywa: ograniczającego straty ciepła przez odbijanie promieni słonecznych lub ograniczającego dopływ światła), słomy, listewek drewnianych lub bambusowych, gazy (przeciw insektom).

Roleta może być wyposażona dodatkowo w kasetę, do której chowa się po zwinięciu i prowadnice boczne, w których się przesuwa. Rolety mogą mieć napęd korbowy (zwija się je wówczas przy pomocy korby, która może być zdejmowana i służyć do obsługi kilku rolet w mieszkaniu) lub elektryczny, który uruchamia się wyłącznikiem lub pilotem.

W dużych domach można zainstalować sterowniki sterujące zwijaniem lub rozwijaniem wszystkich rolet.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, popularne zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, składają się z następujących części:

 • pancerz (płaszcz) - z profili aluminiowych, PVC lub stalowych, często wypełnionych pianką poliuretanową, która izoluje i wzmacnia roletę; pancerz może być wyposażony w otwory wentylacyjne (np. w postaci perforacji w kształcie otworów na ok. 50% powierzchni), powoduje to jednak jego osłabienie,
 • prowadnica - kształtownik zamocowany do ściany, w którym przesuwają się brzegi pancerza,
 • kaseta (skrzynka) - może być montowana do muru, ramy okiennej (prawo- lub lewoskrętne nawijanie pancerza), podtynkowo, ukryta w nadprożu lub pod nadprożem w styropianowej formie (kaseta styropianowa); służy do estetycznego ukrycia zwiniętego pancerza rolety, kształty kaset mogą być prostokątne, trapezowe lub zaokrąglone, a kolory dostosowane do koloru płaszcza,

Rolety antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne często określane są jako "antywłamaniowe". W większości przypadków jest to błędne określenie, bo o ile roleta może zniechęcić potencjalnego intruza, to wcale nie musi stanowić skutecznej ochrony przed włamaniem.

Roleta może spełniać taką funkcję pod warunkiem zastosowania odpowiedniego materiału (stal, aluminium), wzmocnienia profili (wypełnienie i brak perforacji), montażu (wzmocnione prowadnice), zastosowania odpowiednich okuć (zamki, blokady przed wyważeniem i podważeniem).

Oznaczenie rolet antywłamaniowych obejmuje 6 klas odporności na włamanie, co jest uzależnione od stopnia agresji napastnika: od ER1 (agresja bez użycia narzędzi) do ER6 (agresja z użyciem narzędzi elektrycznych o dużej mocy i sforsowanie przegrody w czasie przekraczającym 15 minut).

Montaż rolet antywłamaniowych pociąga za sobą konieczność stosowania napędu elektrycznego i różnego rodzaju zabezpieczeń przed samoczynnym rozwinięciem pancerza, który jest kilka razy cięższy niż w "tradycyjnych" roletach.

Rolety antywłamaniowe mogą stanowić integralną część rozbudowanego systemu bezpieczeństwa, a ich opuszczanie może być odpowiednio zaprogramowane i sterowane centralką alarmową (rozwiązanie stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych jak i w obiektach użyteczności publicznej).

Dlaczego warto stosować rolety?

 • Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie, zapewniają intymność.
 • Wyciszają pomieszczenie, zmniejszają straty ciepła oraz stanowią znaczący element dekoracyjny elewacji.
 • Najbardziej jednak docenianą zaletą rolet jest ograniczenie możliwości włamania.
 • W zasadzie montaż rolet można wykonać w budynku nowo wznoszonym, planując ich usytuowanie w fazie projektu, jak i w budynku istniejącym.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet?

 • O ile w pancerzu w standardowych roletach zewnętrznych masa 1 m2 pancerza wynosi 3-4 kg, to w roletach antywłamaniowych dochodzi do 18 kg. Powoduje to konieczność stosowania różnych przekładni lub silnika elektrycznego oraz bezpiecznika przeciw samorozwinięciu i fotokomórek.
 • Najlepiej jest, gdy projekt uwzględnia montaż rolet. Należy z góry określić wymiary skrzynek, jakie będą konieczne do pomieszczenia przewidzianej wysokości pancerza.
 • Pomiary i montaż rolet w budynku istniejącym zlećmy odpowiedniej ekipie, gdyż określone, niezbędne wymiary, mogą zostać przez nas błędnie odczytane: całkowita szerokość rolety, szerokość w świetle, całkowita wysokość rolety, wysokość w świetle, szerokość i głębokość prowadnicy, wymiar skrzynki, wysokość nominalna pancerza.
 • Wybór odpowiedniej opcji sterowania ma również istotny wpływ na poniesione koszty: korbę (najtańsze rozwiązanie siłowe) można zastąpić napędem sterowanym pilotem aktywowanym przez centralę alarmową.