Biblioteka

Oranżerie - ogrody zimowe

Dodano: 27 stycznia 2011

Oszklone werandy i ogrody zimowe zmieniają architekturę budynku, zwiększają powierzchnię użytkową mieszkania oraz polepszają bilans cieplny, ułatwiając pozyskiwanie i magazynowanie ciepła (występuje w nich tak zwany efekt szklarniowy, powodujący wzrost temperatury).

Oranżerie - ogrody zimowe

Przybudówki oszklone (werandy, oranżerie i ogrody zimowe)

Werandy i ogrody zimowe mogą nie być oddzielone żadnymi przegrodami od właściwej części mieszkalnej, jednak w polskim klimacie wymaga to zwiększenia ogrzewania. Najczęściej stosuje się oddzielenie: ścianą z oknami i oszklonymi drzwiami, ścianą całkowicie oszkloną, ścianą z otworami wentylacyjnymi. Dzięki przybudówkom pozyskuje się znaczną ilość ciepła, jednak przeszklenie ścian powoduje też znaczne jego straty.

Rodzaj szkła i konstrukcji nośnej (ścian i zadaszenia) wybiera się zależnie od: okresu użytkowania pomieszczenia (tylko lato, cały rok), planowanych funkcji (weranda, oranżeria, ogród zimowy), warunków zewnętrznych (strefa klimatyczna, zadrzewienie).

Przybudówki mogą być:

 • tzw. "zimne", użytkowane tylko latem, nieogrzewane zimą,
 • typu "ogród zimowy", w których hoduje się roślinność śródziemnomorską (temperatura utrzymywana stale w granicach od +4 do +35°C),
 • tzw. "ciepłe", użytkowane przez cały rok i ogrzewane zimą (temperatura nie spada poniżej +11°C).

Konstrukcję nośną przybudówki wykonuje się z aluminium, PVC lub z drewna. Możliwe są różne rozwiązania:

 • zastosowanie tzw. systemu werandowego stanowiącego połączenie systemów okiennych i drzwiowych z systemami przekryć dachowych - są to układy o określonych wymiarach i kątach nachylenia połaci dachowej; takie rozwiązanie nadaje się tylko dla przybudówek o niewielkiej rozpiętości (do 5 m).
 • wykonanie szkieletu ze stali, aluminium albo z drewna i zamontowanie elementów stolarki okiennej i drzwiowej; takie przybudówki dają większą swobodę kształtowania (większa rozpiętość dachu - do 7 m), ale wykonuje się je tylko na zamówienie.

Zadaszenie może być wykonane w technologii tradycyjnej albo także przeszklone. Zadaszenie przeszklone musi być bezpieczne (chronić przed zranieniem odłamkami szkła w przypadku rozbicia). Dlatego zaleca się stosowanie szyb zespolonych, złożonych z dwóch szyb: zewnętrznej hartowanej i wewnętrznej klejonej lub zbrojonej siatką metalową.

Stosuje się też płyty z poliwęglanu (ich przepuszczalność światła wynosi, zależnie od koloru, 25-83%). Szyby w dachu przybudówki powinny przepuszczać dostateczną ilość światła, a jednocześnie chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. Niektóre typy szkła specjalnego przepuszczają ilość światła zbyt małą dla roślin.

 • Ogrody z katalogu mają określone z góry: kształt, wymiary, rodzaj konstrukcji. Mają regularne kształty, stałe nachylenie połaci dachowej i składają się z powtarzalnych elementów.
 • Ogrody na zamówienie są droższe, ale dają większą swobodę kształtowania bryły przybudówki i wyboru konstrukcji.

Konstrukcje ogrodów zimowych projektuje się przeważnie jako rozwiązania indywidualne, co sprzyja dopasowaniu ich do bryły budynku. Może to być popularnie nazywana przybudówka (nie wyższa niż dwie kondygnacje) lub przeszklona część połaci dachowej (powstała np. przez zabudowę tarasu).

Bez względu na rozwiązanie konstrukcyjne ogród zimowy stanowi znakomite zabezpieczenie przed wpływami czynników zewnętrznych: ogranicza straty ciepła i redukuje "hałas" z zewnątrz. Jest ponadto receptą na zwiększenie powierzchni mieszkalnej, z której można korzystać przez cały rok.

Chociaż zaleca się, by planowanie ogrodu zimowego odbyło się na etapie wznoszenia budynku, to taki "cichy kąt" można dobudować po kilku czy kilkunastu latach użytkowania budynku.

Zalety ogrodów zimowych

 • Znakomite zabezpieczenie przed wpływami warunków zewnętrznych, korzystanie z tarasu lub balkonu niezależnie od pogody.
 • Poprawienie bilansu energetycznego budynku.
 • Zmniejszenie przenikania hałasu do mieszkania.
 • Zwiększenie przestrzeni użytkowej budynku.
 • Ukierunkowanie odprowadzenia wody kondensacyjnej za pomocą specjalnego systemu uszczelek.
 

Powiązane artykuły

»

Budowa ogrodu zimowego krok po kroku