Biblioteka

Osłony okienne

Dodano: 23 lutego 2011

Podstawowym zadaniem osłon okiennych jest ochrona przed włamaniem oraz ochrona przed słońcem. Oferta dostępna na rynku jest szeroka, jednak trzeba wiedzieć, że większość z dostępnych produktów przeznaczona jest do montażu już na etapie budowy.

Osłony okienne
Spis treści
» Ochrona przed włamaniem
» Ochrona przed słońcem
   »Pokaż wszystko

Ochrona przed włamaniem. Funkcję tę najlepiej spełniają rolety zewnętrzne. Dobrze jest wybrać konkretny rodzaj już na etapie budowy domu, bo większość rolet przeznaczona jest do montażu właśnie w tym czasie. Oto najpopularniejsze typy rolet zewnętrznych i zasady ich montażu.

Roleta podtynkowa, wbudowana pod istniejące nadproże. Stosowana w nowo budowanych domach, po adaptacji nadproża można stosować ją także w już istniejących budynkach Fot. Aluprof

Roleta elewacyjna przymocowana do ściany nad oknem. Stosowana w nowo budowanych i już istniejących budynkach Fot. Terbud

Roleta naokienna, stosowana w budynkach nowo budowanych i już istniejących Fot. Be Clever

 • Rolety elewacyjne - jedyny rodzaj, który można montować w istniejących budynkach bez dokonywanie przeróbek ościeży. Skrzynkę, w którą zwija się pancerz rolety, można montować dwojako:
  1. na ścianie nad oknem (skrzynki w kształcie walca);
  2. w ościeżu - kosztem przysłonięcia części okna i ograniczenia ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń (skrzynki w kształcie prostopadłościanu).

  Uwaga!
  Prowadnic i skrzynki rolet elewacyjnych nie można przytwierdzać do muru, gdy dom jest ocieplony standardowo - czyli styropianem od zewnątrz, a ściana jest dwuwarstwowa, gdyż warstwa styropianu uniemożliwia stabilne mocowanie rolet. W takiej sytuacji pozostaje ewentualnie montaż elementów rolet do ram okiennych, wtedy jednak rolety nie będą dobrze spełniać funkcji antywłamaniowych.
 • Rolety podtynkowe - montuje się je na zewnątrz budynku, więc muszą być uwzględnione w projekcie domu. Skrzynkę takiej rolety montuje się w specjalnie ukształtowanym nadprożu i przykrywa jej czołową ściankę warstwą ocieplenia, po czym tynkuje.
 • Rolety naokienne - montuje się we wnęce okiennej razem z oknami, zatem także muszą być uwzględnione w projekcie, ponieważ otwory okienne powinny być podwyższone o wysokość skrzynki. Skrzynkę montuje się do górnego fragmentu ościeżnicy specjalnymi profilami i wraz z oknem osadza w otworze okiennym.

  Uwaga! Klapę rewizyjną skrzynki rolety naokiennej montuje się od wewnątrz pomieszczeń, co może się okazać uciążliwe dla mieszkańców, gdy potrzebna będzie konserwacja lub naprawa rolety, ale też stosunkowo łatwo się do niej dostać.
 • Rolety nadprożowe - ich skrzynki spełniają podwójną funkcję:
  1. ukrywają zwinięty pancerz rolety,
  2. stanowią gotowy element budowlany (nadproże).

Rolety te montuje się dwuetapowo:

 1. na etapie wznoszenia ścian osadza się skrzynki,
 2. po wstawieniu okien - zakłada się pancerze i montuje prowadnice.

Pancerze i prowadnice można oczywiście zamontować w dowolnym czasie po wstawieniu okien, również w zamieszkanym domu.

Regulacja położeń lamelek w żaluzjach pozwala na całkowite lub częściowe zaciemnienie pomieszczenia - zależnie od potrzeb Fot. Anwis

Rolety tworzą półcień w pomieszczeniu. Zależnie od koloru rolet, uzyskuje się różny stopień zaciemnienia Fot. Anwis

Markiza tarasowa, przytwierdzona stalowymi belkami do ściany Fot. Naja Prodex