Biblioteka

Osłony przeciwsłoneczne do okien pionowych

Dodano: 27 kwietnia 2015

Nadmiar słońca szczególnie uciążliwy jest latem, lecz już wiosną może dawać się nam we znaki. Promienie słońca wpadające przez przeszklenia mogą bowiem przegrzewać pomieszczenia. Aby temu zapobiec, warto wszystkie okna, zarówno te w ścianach jak i w dachu, wyposażyć w odpowiednie osłony przeciwsłoneczne i najlepiej - kupić je razem z oknami.

Osłony przeciwsłoneczne do okien pionowych

Opuszczone w ciągu słonecznego, upalnego dnia, ochronią pomieszczenia przed przegrzaniem, oszczędzając tym samym energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzatory, a zimą zamykane na noc - zabezpieczają dom przed wychłodzeniem. Zastaną one dostarczone i zamontowane w tym samym czasie co okna - zaoszczędzimy więc i czas, i pieniądze. W trosce o wygodę ich obsługi, dobrze jest przeznaczyć na nie nieco więcej środków i wybrać modele sterowane elektrycznie.

Osłony przeciwsłoneczne do okien pionowych - wewnętrzne

Drewniane żaluzje z szerokich lamelli dodają wnętrzu ciepła i przytulności

Drewniane żaluzje z szerokich lamelli dodają wnętrzu ciepła i przytulności (fot. Domino)

Rolety. Tkanina (o różnym poziomie zaciemnienia) zrolowana jest na wałku, zamocowanym do górnej ramy okna. Rozwija się ją ręcznie do dowolnej wysokości, za pomocą łańcuszka. Tego typu rolety mogą być osadzane na ramie okna lub we wnęce okiennej. Ich maksymalna szerokość to 3 m.

Rolety w wersji "dzień i noc" składają się z dwóch rodzajów pasów, przezroczystych i zacieniających. Nałożenie dwóch warstw tkaniny jedna na drugą i przesuwanie ich względem siebie daje większe możliwości regulacji stopnia nasłonecznienia i zaciemnienia pomieszczenia, podobnie jak w przypadku żaluzji poziomych. Przykręca się je do listwy przyszybowej lub przykleja albo mocuje na ramie okna za pomocą wieszaków.

Żaluzje. Zbudowane są z aluminiowych, plastikowych lub drewnianych lamelek o różnej szerokości. Umożliwiają stopniowe regulowanie natężenia wpadających do wnętrz promieni słonecznych. Najczęściej przykręca się je do ramy okna.

Osłony przeciwsłoneczne do okien pionowych - zewnętrzne

Rolety zewnętrzne chowane w kasecie montowanej pod nadprożem, po zwinięciu, nie ograniczają powierzchni przeszklenia

Rolety zewnętrzne chowane w kasecie montowanej pod nadprożem, po zwinięciu, nie ograniczają powierzchni przeszklenia (fot. Anwis)

Rolety. Przegrodę izolacyjną stanowi pancerz - wypełniony pianką poliuretanową, zbudowany najczęściej z aluminiowych profili zamkniętych. Roletami kieruje się ręcznie, za pomocą zwijacza uchylnego z taśmą lub linką, albo nawijarki z korbą. Znacznie wygodniejsze jest wyposażenie rolet w silnik elektryczny, który montuje się w wale ukrytym w kasecie rolety.

Można w ten sposób zarządzać każdą roletą oddzielnie lub centralnie wszystkimi jednocześnie. Mniej kłopotliwe w montażu jest sterowanie radiowe. W wale każdej rolety działa silnik, odbierający fale radiowe, do którego doprowadza się zasilanie elektryczne (z najbliższego gniazda lub puszki), a do sterowania używa się pilota.

Rolety można również podłączyć do inteligentnego systemu sterowania budynkiem. Najlepiej, gdy zastosowanie rolet zewnętrznych zostanie przewidziane już w projekcie domu albo najpóźniej na początkowym etapie budowy. Dzięki temu możliwe będzie wybranie modeli podtynkowych (kasety montuje się w specjalnie ukształtowanym nadprożu). Po ociepleniu czołowej ściany kasety, zakrywa się ją tynkiem.

Rolety naokienne mocuje się w otworze okiennym jednocześnie z oknami. Specjalnymi profilami przytwierdza się kasetę do górnej części ościeżnicy, po czym wraz z oknem osadza w otworze okiennym o odpowiednio powiększonych rozmiarach (o wysokość skrzynki).

Modele nadprożowe mają kasetę, która stanowi równocześnie gotowe nadproże okna. Produkuje się je ze specjalnego utwardzonego styropianu (wzmacnianego prętami stalowymi) lub materiału ceramicznego (też zbrojonego). Najpierw instaluje się kasetę, potem okna, a na końcu prowadnice i pancerz.

Żaluzje. Podobnie jak rolety zbudowane są z poziomych lamelek, wykonanych najczęściej z taśmy aluminiowej pokrytej lakierem. Zabezpieczeniem przed łopotaniem żaluzji na wietrze są sztywne prowadnice boczne lub linki ze stali nierdzewnej w osłonie z PVC. Kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, regulując w ten sposób dopływ promieni słonecznych.

Żaluzje fasadowe także działają jak izolator, ponieważ między powierzchnią lamelek a szybą tworzy się bariera termiczna z powietrza, która spowalnia wymianę ciepła (nagrzewanie się pomieszczeń latem i chłodzenie zimą). W przeciwieństwie do rolet, nie przesłaniają widoku na otoczenie od środka pomieszczeń. Mogą być sterowane w taki sam sposób jak rolety.

Okiennice. To drewniane osłony, wykonywane przeważnie z odpowiednio zabezpieczonego drewna sosny, olchy, dębu lub egzotycznego. Trwalsze i niewymagające konserwacji są okiennice z aluminium lub tworzywa sztucznego. Zamknięte okiennice, podobnie jak rolety zewnętrzne, stanowią również dodatkową ochronę przed włamaniem. Najczęściej obsługuje się je ręcznie. W wersji elektrycznej, na skrzydle umieszcza się silnik.

Skrzydła okiennic wiszą na zawiasach zamontowanych na ścianie, ramie okna, lub na specjalnej opasce okalającej okno. W pozycji otwartej przytrzymują je blokady przeciwwiatrowe, zamocowane do ściany lub do skrzydła i do ściany.

Dla bezpiecznego korzystania z markiz, warto wyposażyć je w automatykę i czujnik wiatru, który w razie nagłego podmuchu zwinie tkaninę do kasety

Dla bezpiecznego korzystania z markiz, warto wyposażyć je w automatykę i czujnik wiatru, który w razie nagłego podmuchu zwinie tkaninę do kasety (fot. Somfy)

Markizy. Ich konstrukcję (ramiona) wytwarza się z aluminium pomalowanego proszkowo, a poszycie, które nawija się na rurę nawojową - z zaimpregnowanej tkaniny z poliestru lub akrylu. Po zwinięciu może być odsłonięta, schowana w półkasecie lub w kasecie pełnej, w której (oprócz poszycia) mieści się też rura nawojowa i ramiona markizy. Przytwierdza się je do ściany, nadproża bądź krokwi dachowych.

Do mocowania na ocieplonej ścianie dwuwarstwowej, należy użyć kotew chemicznych i kołków dystansowych. Do przytwierdzenia w nadprożu stosuje się specjalne dyble, a do krokwi - wkręty do drewna.

Małe markizy można obsługiwać ręcznie, za pomocą korby, większe warto wyposażyć w silnik elektryczny (sterowany przewodowo włącznikiem zamontowanym na ścianie lub radiowo - pilotem) oraz połączyć je z czujnikiem wiatru albo wiatru i słońca.

Joanna Dąbrowska