Rodzaje rolet zewnętrznych

Dodano: wtorek, 09 grudnia 2014 10:59

Opuszczone rolety poprawiają termoizolacyjność okien. Latem hamują wpadanie promieni słonecznych, nie dopuszczając do przegrzania pomieszczenia, zimą zaś ograniczają straty ciepła. Rolety zwiększają również izolację akustyczną, znacząco obniżając poziom hałasu wewnątrz budynku. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne dzielimy na cztery systemy, w zależności od sposobu i miejsca ich montażu. Często spotykamy się z wieloma ich określeniami:

  • standardowe (adaptacyjne, elewacyjne, natynkowe);
  • podtynkowe;
  • RKS (nadprożowe);
  • nakładane (naokienne, nadstawne).

Jakie rolety wybrać?

Wybór rodzaju rolet wiąże się ściśle z etapem prac nad budynkiem.

W wykończonym budynku najlepiej zakładać standardowe, które montujemy na murze lub ramie okna. Jest to najbardziej uniwersalne i najprostsze rozwiązanie stosowane podczas modernizacji istniejącego obiektu. Jednak te wnękowe ograniczają światło okna, ponieważ łączone z jego ramą pod nadprożem, częściowo je przysłaniają. Gdy w trakcie budowy domu, w czasie wznoszenia ścian, dojdziemy do wniosku, że chcemy zamontować rolety, wówczas możemy wybrać podtynkowe lub nadprożowe, tzw. RKS.

Osadzane są one we wnęce nadproża, bądź w nadprożu prefabrykowanym zwanym również RKS, wykonywanym z twardego styropianu zbrojonego prętami stalowymi. Dzięki temu, skrzynki są niewidoczne i strony elewacji, i od strony wnętrza.

Gdybyśmy chcieli założyć te rolety w istniejącym budynku, wtedy wymagana byłaby duża ingerencja, polegająca na powiększeniu otworu okiennego. Tego typu rolety najczęściej wykonywane są w sytuacji, kiedy inwestorzy chcą zwiększyć wymiary okien, wymieniając całą stolarkę okienną i instalując je wraz z nią w nowych nadprożach. Tylko po konsultacji i pod nadzorem konstruktora można przeprowadzić takie prace.

Następny rodzaj rolet to nakładane, które najczęściej, podobnie, jak te powyżej, montowane są w czasie wymiany okien w użytkowanym budynku. Jest to mniej skomplikowany wariant od poprzedniego, ponieważ jedynie nakłada się je na okno i razem z nim instaluje we wnęce. Stosuje się je w wysokich otworach, gdyż zmniejszają wysokość okna. Doskonale łączą się z nim, tworząc jednolitą całość. Są prawie niewidoczne na elewacji, gdy kolor skrzynek oraz prowadnic zostanie odpowiednio dobrany do koloru stolarki okiennej.

Od lewej: Roleta standardowa na ścianie, roleta adaptacyjna we wnęce okna prawoskrętnie zwijana i roleta adaptacyjna we wnęce okna lewoskrętnie zwijana

Od lewej: Roleta standardowa na ścianie, roleta adaptacyjna we wnęce okna prawoskrętnie zwijana i roleta adaptacyjna we wnęce okna lewoskrętnie zwijana

Od lewej: Roleta nakładana na okno, roleta podtynkowa we wnęce nadproża i roleta RKS, czyli nadprożowa

Od lewej: Roleta nakładana na okno, roleta podtynkowa we wnęce nadproża i roleta RKS, czyli nadprożowa

Sterowanie manualne, czy elektryczne?

Przed montażem rolet okiennych, należy dobrać system ich sterowania. Sterowanie manualne polega na ręcznym pociąganiu taśmy lub korby. Wymaga to wysiłku oraz czasu, zwłaszcza że czynności te powtarzane są kilka razy w ciągu dnia. Dużo łatwiej i wygodniej zawiaduje się roletami elektrycznie, używając pilota lub przycisku na ścianie. Wówczas w tym samym czasie można kierować nie tylko jedną, ale kilkoma, a nawet wszystkimi roletami jednocześnie. Bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają programowanie całego systemu oraz automatyczne sterowanie, dopasowane do zmiennych warunków atmosferycznych.

W ofercie firm można znaleźć również systemy mieszane, czyli manualno-elektryczne. Zalecane są w miejscach, gdzie często następuje przerwa w dostawie prądu. Przy wyborze wyłącznie systemu elektrycznego, może się zdarzyć, że rolety zostaną unieruchomione na wiele godzin.

Charakterystyczną cechą nowoczesnych napędów do rolet jest ich cicha i szybka praca.

Karolina Banaszak
fot. otwierająca: Oknoplast