Biblioteka

Okienne ABC

Dodano: 22 listopada 2011

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia powierzchnia okien powinna być różna. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, ale ze względu na spore straty energii cieplnej nie więcej od 1/4 powierzchni podłogi.

Okienne ABC

W pomieszczeniach pomocniczych (korytarze, łazienki, pomieszczenia techniczne itp.) powierzchnia okien powinna wynosić min. 1/12 powierzchni podłogi (dopuszcza się tu również oświetlenie tylko światłem sztucznym).

Powierzchnia okien liczona jest w świetle ościeżnicy, czyli przy skrzydłach otwartych na oścież.

W typowych pomieszczeniach mieszkalnych (sypialniach, pokojach dziecięcych) wskazane jest, aby okno było umieszczone:

  • centralnie,
  • parapet znajdował się 85 cm nad podłogą.

W dużych przestrzeniach doskonale sprawdzają się okna umieszczone w dwóch ścianach narożnych bądź przeciwległych.

W pomieszczeniach pomocniczych, w których przebywa się krótko, najlepiej stosować niewielkie okna umieszczone wysoko (okna połaciowe, świetliki tunelowe). Wtedy możliwe jest zabudowanie całej powierzchni ścian.

Okna a strony świata

Jeśli okno sypialni będzie skierowane na wschód, to słońce obudzi nas wcześnie (fot. Sokółka).

Światło słoneczne jest potrzebne, ale może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia i przeszkadzać np. w pracy na komputerze. Dlatego właściwe rozmieszczenie okien w pomieszczeniach wpływa nie tylko na funkcjonalność wnętrz, ale również na energooszczędność całego budynku. Oto możliwości umiejscowienia okien:

  • w elewacji wschodniej - są korzystne w kuchni, jadalni, sypialni, gabinecie, ponieważ promienie słoneczne padają pod małym kątem i nie grzeją zbyt intensywnie. Dzięki temu żadnemu z pomieszczeń nie grozi przegrzanie nawet w okresie letnim, a cień po południu sprzyja wypoczynkowi lub pracy.
  • w elewacji południowej - są najbardziej odpowiednie w dużych pomieszczeniach strefy dziennej, czyli w salonie i jadalni, ale również pracowni czy gabinecie. Zapewniają najdłuższy czas nasłonecznienia. Aby pomieszczenia te się nie przegrzewały, warto w oknach zamontować osłony przeciwsłoneczne (rolety zewnętrzne, markizy, żaluzje). Warto też stosować wszelkiego rodzaju konstrukcje zacieniające okna (zadaszenia, pergole). Jednak najlepiej posadzić przed domem drzewa liściaste dające cień w lecie i niezasłaniające słońca w zimie.
  • w elewacji zachodniej - wskazane są głównie w pokojach dziennych, jadalniach oraz sypialniach dzieci. Promienie słoneczne padają wtedy pod mniejszym kątem niż w południe i lepiej je oświetlają. Jednak trzeba pamiętać, że w porównaniu z oknami od wschodu, ryzyko przegrzania pomieszczeń będzie większe.
  • w elewacji północnej - sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych i gospodarczych, ponieważ zapewniają oświetlenie równomierne i rozproszone. Nie powinny być zbyt duże, aby nie powodowały nadmiernych strat ciepła.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie wprowadzające: Deceuninck