Wybór akcesoriów do okien

Dodano: wtorek, 07 czerwca 2011 13:19

Akcesoriów, w jakie możemy doposażyć okna, jest bardzo wiele. Nad rzeczywistymi potrzebami warto zastanowić się już na etapie projektowania domu; niektóre dodatki okienne wymagają uwzględnienia w projekcie budowlanym.

Rolety antywłamaniowe - pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając dostęp do okna z zewnątrz. W upalne dni są też chętnie wykorzystywane jako osłony przeciwsłoneczne.

  • podtynkowa - wymaga specjalnego ukształtowania nadproża okiennego, do którego mocuje się jej kasetę zwijającą. Warstwę ocieplenia i tynku wykonujemy na zewnątrz kasety.
  • naokienna - należy ją zaplanować na etapie ustalania wymiarów ościeża, ponieważ skrzynkę rolety przytwierdza się do górnego ramiaka ościeżnicy i montuje jednocześnie z oknem.
  • elewacyjna - jako jedyną można ją zamontować po zakończeniu budowy, jednak tylko na ścianach jedno- lub trójwarstwowych. Kasetę rolety przytwierdza się do ściany tuż nad oknem (ewentualnie w ościeżu, zmniejszając światło otworu okiennego); przegroda dwuwarstwowa, w której wierzchnią warstwę stanowi izolacja cieplna pokryta tynkiem cienkowarstwowym na siatce, nie daje możliwości trwałego i sztywnego zamocowania kasety.
  • nadprożowa - to element o funkcji nośnej, konstrukcyjnie zintegrowany z otworem okiennym, dlatego korpus rolety (kasetę) osadza się już na etapie wznoszenia ścian. Samą roletę wraz z prowadnicami można założyć w dowolnym momencie po wstawieniu okna.

Nawiewniki - umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza, poprawiając komfort życia mieszkańców i zapobiegając zawilgoceniu pomieszczeń. Dzielą się na trzy podstawowe typy; każdy z nich można zamontować w istniejącym oknie.

  • ciśnieniowy - otwiera się i zamyka zależnie od różnicy ciśnienia w budynku i na zewnątrz.
  • higrosterowany (automatyczny) - w którym o wielkości i tempie przepływu strumienia powietrza decyduje wilgotność względna (zawartość pary wodnej) w pomieszczeniu.
  • ręczny - sterowany manualnie, poprzez zmianę ustawienia przepustnicy. Tu zmiany ustawień musi dokonać sam użytkownik.

Niezależnie od tego jaki rodzaj nawiewników wybierzemy, musi on mieć parametry potwierdzone przez producenta w deklaracji zgodności oraz aprobatę techniczną. Fot. Aereco

Folie ochronne - są tańszą alternatywą dla szyb o specjalnych funkcjach. W zależności od potrzeb możemy wybrać folię termoizolacyjną, przeciwsłoneczną lub antywłamaniową. Dostępne są w arkuszach szerokości do 2 m, powleczonych fabrycznie warstwą kleju. Łatwo je samodzielnie zaaplikować (po zdjęciu warstwy ochronnej i spryskaniu preparatem ułatwiającym ścisłe dopasowanie do szyby), a także łatwo w razie potrzeby usunąć.

Markizy zewnętrzne, stosowane jako osłona przed słońcem i deszczem. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystywane są markizy tarasowe z tkaniny akrylowej powlekanej teflonem na składanej konstrukcji aluminiowej. Ich szerokość może sięgać 7 m, a wysięg - 3,5 m, co pozwala zadaszyć taras o powierzchni 24,5 m2. Markiza może być składana lub zwijana mechanicznie bądź automatycznie za pomocą pilota. Do markizy można zwykle dokupić czujnik wiatru i słońca z automatyką zwijającą tkaninę samoistnie przy pierwszych silnych podmuchach i rozwijającą przy silnym nasłonecznieniu. Dostępne są też markizy ze zintegrowanym oświetleniem zamontowanym w ramionach bocznych.

Moskitiery naokienne - wykonywane na wymiar osłony z drobnej siateczki o gęstym splocie (najczęściej z włókna szklanego) rozpiętej na lekkiej ramie aluminiowej. Osłony mogą być stałe, otwierane (wyposażone w zamek magnetyczny i samozamykacze), przesuwne (tzw. plisowane) lub zwijane. Do ramy okiennej montuje się je na zaczepy lub zawiasy (w przypadku moskitier otwieranych).

opr.: Agnieszka Rezler
zdjęcie wprowadzające: Krispol