Biblioteka

Okna fasadowe i dachowe

Dodano: 23 lutego 2011

Okna powinny zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Nieważne, z jakiego materiału są wykonane, ważne, by spełniały określone standardy i były solidnie zamontowane.

Okna fasadowe i dachowe
Spis treści
» Parametry warte uwagi
» Profile okienne - nieważny materiał, ważna jakość
» Pozostałe elementy okna
» Okna w dachu
» Okna w praktyce
   »Pokaż wszystko

Okno z profili z PVC Fot. Aluplast

Jest kilka możliwości zapewnienia światła dziennego w domu jednorodzinnym. Okna najczęściej umieszczane są w ścianach zewnętrznych oraz w dachu. O ich klasie decyduje wiele czynników, ale najważniejsze z nich to: współczynnik przenikania ciepła, wysoka jakość profili, okuć oraz solidny montaż. Tylko taka korelacja cech zapewni szczelną, ciepłą przegrodę.

Szczególnie jeśli zależy nam na energooszczędnym budowaniu i niskich rachunkach za ogrzewanie domu, na wybór odpowiednich okien powinniśmy poświęcić sporo czasu. Bowiem przez okna ucieka 3-4 razy więcej ciepła niż przez dobrze ocieplone ściany, warto więc te straty ograniczyć do minimum.

Parametry warte uwagi

Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2•K) określa ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1 m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1 K. Im mniejsza wartość współczynnika U okna, tym większa izolacyjność termiczna i mniejsze straty ciepła. Szyba jest bardzo ważna, ale inne elementy okna są również istotne (rama, montaż, itp.) i wpływają na całkowity współczynnik U całego okna.

Uwaga! Producenci okien podają współczynniki przenikania ciepła dla szyby lub okna, stosują też różne oznaczenia, np. Ug lub Us dla samej szyby. Wielkości te nie są sobie równe. Dlatego kupując okna, należy sprawdzać oznaczenia i brać pod uwagę wartość współczynnika przenikania całego okna, jest on dużo wyższy niż samych szyb. W obecnie produkowanych oknach stosuje się szyby zespolone. Na ich izolacyjność termiczną (wartość U) największy wpływ mają następujące czynniki:

  • rodzaj szkła zastosowanego w zespoleniu (dotyczy to szczególnie rodzaju powłoki niskoemisyjnej),
  • liczba i grubość tafli szkła,
  • rodzaj i ilość gazu w przestrzeni międzyszybowej,
  • wielkość ramki dystansowej między szybami,
  • rodzaj ramki dystansowej (tzw. ciepła ramka, np. ze stali szlachetnej),
  • liczba komór w zestawie (jedna lub dwie komory).

poziom hałasu w różnych sytuacjach

Najczęściej produkuje się okna 2-, 3-, 5-szybowe. Do domu budowanego zgodnie z zasadami energooszczędności wystarczą okna trzykomorowe o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2•K), choć można kupić okna o sporo niżej wartości U, nawet 0.6-0,8. Ale nie warto kupować takich okien, jeśli nie planujemy budowy domu pasywnego. Tak ciepłe i drogie okna nie zrekompensują bowiem strat ciepła uciekającego przez inne przegrody.

Bezpieczne okna

Okno zabezpieczone folią ochronną Fot. Warstfoll

Zabezpieczenia antywłamaniowe stolarki są szczególnie pożądane, gdy w domu nie stosuje się krat, żaluzji lub okiennic. Wtedy oprócz solidnego osadzenia ram okien warto zainwestować w następujące elementy:
  • okucia antywyważeniowe (trzpienie i zaczepy) - utrudniające włamanie, zabezpieczając skrzydło okna przed wyważeniem;
  • szyby klasy od P1 do P4 (najlepiej P3 lub P4). Są to szyby klejone z dwóch tafli szkła grubości. Szyby klasy P3 i P4 zapewniają podobną ochronę co kraty z prętów stalowych o średnicy 10 mm;
  • folie ochronne - zabezpieczają przed wybiciem szyby, utrzymują rozbite szkło w ramie, chroniąc przed odłamkami szkła, zabezpieczają przed włamaniem, są niezauważalne dla potencjalnego intruza, nie zmieniają wyglądu ani przejrzystości okna, chronią przed promieniowaniem UV, eliminując efekt blaknięcia i wypalania przez słońce;
  • klamki zamykane na kluczyk - w razie wybicia szyby uniemożliwia otwarcie skrzydła.

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw jest wyrażany w dB (decybele) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. Im większą wartość współczynnika Rw mają okna, tym lepiej izolują akustycznie. Obecnie produkowane standardowe okna mają współczynnik Rw ok. 30 dB. Okna o najwyższym poziomie redukcji hałasu mogą osiągnąć Rw ok. 45 dB.

Jeśli kupione okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną Rw = 34 dB, to hałas na poziomie 65 dB na zewnątrz zostanie wytłumiony przez okno do poziomu 31 dB (65 dB - 34 dB = 31 dB). Spadek natężenia dźwięku o 10 dB odczuwany jest przez ucho ludzkie jako redukcja hałasu o połowę. Warto pamiętać, że nawiewniki i systemy mikrowentylacji dość znacznie obniżają izolacyjność akustyczną okien.

Okna drewniane mogą mieć dowolne kształty, np. (a) łukowe, (b) okrągłe Fot. Pol-skone

Szczelność okien zależy od stosowanego systemu wentylacji budynku. Od stycznia 2009 r. stolarka musi być wyposażona w nawiewniki okienne (alternatywą dla nich są nawiewniki ścienne). Z kolei przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła stolarka musi być szczelna. Dzięki temu dodatkowo zyskuje się na izolacyjności termicznej i akustycznej okien.