Biblioteka

Wybieramy i kupujemy okna z PVC

Dodano: 22 lutego 2011

Okna powinny być ciepłe, bezpieczne, szczelne, łatwe w obsłudze i nie za drogie. Kiedy jednak takich szukamy, słyszymy o nowoczesnych profilach, szybach zespolonych z powłoką antyrefleksyjną lub o nadzwyczajnych parametrach cieplnych. Co z tego jest chwytem marketingowym, a co rzetelną i ważną informacją?

Wybieramy i kupujemy okna z PVC
Spis treści
» O profilach
» O szybach
» O okuciach
» Kupując
   »Pokaż wszystko

Przekrój profilu pięciokomorowego. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych Fot. Uni-Mar

Obecnie do produkcji szyb używa się najczęściej dwóch rodzajów szkła:

  • zwykłego - typu float, które jest polerowane, a więc bardzo gładkie, przejrzyste i nie ma zniekształceń;
  • niskoemisyjnego termofloat - czyli szkła float pokrytego jednostronnie cienką powłoką tlenków metalu (m.in. srebra), które odbijają promieniowanie cieplne i w ten sposób ograniczają jego ucieczkę z pomieszczeń. Takie szkło jest przezroczyste i bezbarwne, ale przepuszcza światło dużo gorzej od szkła typu float.

Nowoczesne okna z PVC to coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Jakie informacje o nich powinny nas zainteresować?

O profilach

Z profili montuje się ramiaki okienne, potocznie nazywane ramami. Inaczej niż w oknach drewnianych, mają one budowę komorową, to znaczy złożoną z zamkniętych "korytarzy" biegnących wzdłuż profili. Im więcej takich komór, tym lepiej, bo wtedy profile są sztywniejsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Zależność ta ma jednak swoje granice: na izolacyjność termiczną korzystnie wpływają komory o wymiarach nie mniejszych niż 5 mm.

W sprzedaży. Na ramiaki okienne używa się obecnie profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych. Standardem są jednak pięciokomorowe, dlatego warto pytać przede wszystkim o okna z takimi ramiakami. Mają dobre parametry cieplne i oferowane są w wielu wzorach z rozmaitym wykończeniem, a wszystko to w umiarkowanych cenach. Okien z profili dwukomorowych już się nie produkuje, więc nawet gdyby ktoś takowe oferował "okazyjnie tanio", byłby to najpewniej model sprzed kilku lat i nie warto go kupować. Do obecnie budowanych energooszczędnych domów przeznaczone są okna co najmniej pięciokomorowe.

O szybach

Wszystkie produkowane obecnie okna mają szyby zespolone, czyli zestawy złożone z dwóch, a czasem nawet trzech tafli szkła, rozdzielonych specjalną ramką dystansową. Ramki mogą być wykonane z aluminium (te są najpopularniejsze) oraz ze stali szlachetnej (te są mniej popularne, bo droższe). Odległość pomiędzy szybami wynosi najczęściej 12, 14 lub 16 mm. Jest to ważna informacja i to na nią zwróci nam uwagę sprzedawca, zachwalając swój produkt. Im ta odległość większa, tym okno ma lepsze właściwości akustyczne i termiczne. Ale ma też wyższą cenę.

Przekrój szyby zespolonej jednokomorowej a) dwukomorowej b)

W sprzedaży. Standardem są szyby zespolone, wykonane ze szkła float, jednokomorowe o symbolu 4/16/4, w którym poszczególne liczby oznaczają:

  • 4 - szyba zewnętrzna grubości 4 mm;
  • 16 - komora szerokości 16 mm wypełniona powietrzem (jeśli wypełnieniem jest inny gaz, w oznaczeniu podany jest jego symbol chemiczny, np.: Ar - argon, Kr - krypton);
  • 4 - szyba wewnętrzna grubości 4 mm.

Szyby o szczególnych właściwościach

Samoczyszczące. Nazwa pochodzi od powłok, na których pod wpływem promieni słonecznych rozkładają się zanieczyszczenia organiczne i mineralne. Deszcz, spływając po takiej szybie, rozpływa się równomiernie, szybko odparowuje i nie pozostawia wyschniętych śladów kropel. Niestety "samoczyszczenie" dotyczy jedynie szyb zewnętrznych, a nie całych okien, więc szyby wewnętrzne i ramy trzeba regularnie myć.

Przeciwsłoneczne. Chronią wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem i związanym z tym przegrzewaniem. Ze względu na barwę nadają też szczególny wygląd elewacjom. Produkuje się je z dwóch rodzajów szkła - o różnym sposobie zatrzymywania promieniowania słonecznego:

  • absorpcyjne (antisol) - szyby pochłaniające część energii słonecznej i w ten sposób ograniczające jej przenikanie do wnętrza. Wykonuje się je ze szkła float, barwionego na szaro, brązowo, niebiesko lub zielono;
  • refleksyjne - ze szkła powleczonego warstwą tlenków metali, dzięki którym uzyskuje się efekt lustra. Odbija ono część promieni słonecznych, a więc nie wpuszcza ich do wnętrza pomieszczenia. Szyby te mogą mieć kolor niebieski, zielony, brązowy, szary i srebrny, mogą też być bezbarwne.

Okno z klamką u dołu. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w pomieszczeniach, w których okna zamontowano wysoko Fot. Winkhaus

Mniej popularne, bo droższe, są cieplejsze zestawy trzyszybowe o przykładowym oznaczeniu 4/12/4/12/4, które należy odczytywać tak samo jak podano wcześniej. W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się okna z szybami standardowymi, choć w mniej bezpiecznych okolicach można oczywiście wybrać szyby antywłamaniowe. Oznacza się je jako P2 lub P4 (są także szyby P3, bardzo rzadko proponowane przez sprzedawców; nie opłaca się ich kupować, bo są niewiele tańsze od bezpieczniejszych od nich szyb P4).

Wytrzymują uderzenie (np. siekierą) i nawet rozbite nie wypadają, bo mają naklejoną folię antywłamaniową. Tak naprawdę nie ma ani szyb, ani tym bardziej okien w 100% odpornych na włamania. Trzeba także pamiętać, że szyby P2 lub P4 nie stanowią przeszkody dla włamywaczy: większość włamań odbywa się nie przez zbicie szyby, tylko przez wyważenie lub przewiercenie profilu okna. Dlatego wybierając szybę antywłamaniową, trzeba jednocześnie kupić okucia antywyważeniowe.