Biblioteka

Okna piwniczne

Dodano: 28 stycznia 2011

Adaptując piwnice na pomieszczenia mieszkalne, trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego. Jeśli okna piwniczne mają 120 cm szerokości, zwykle nie trzeba przerabiać nadproży, wystarczy okna wymienić na wyższe.

Okna piwniczne

Okna piwniczne zagłębione w gruncie powinny być zabezpieczone kratkami i wyposażone w odwodnienie w ramie ościeżnicy

Opłaca się to nawet wtedy, gdy trzeba zagłębić parapet poniżej poziomu gruntu (jak w suterenach). Znacznie trudniej jeśli w piwnicy okien nie ma lub są małe i wąskie. Wówczas konieczne jest wykonanie nadproży, wykuwanie otworów, układanie izolacji oraz odprowadzanie wody ze studzienek okiennych.

Minimalna powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi (1/12 w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi). Najczęściej okna piwniczne trzeba powiększyć lub zamontować nowe ulokowane poniżej terenu w studzienkach doświetlających, choć zawsze lepiej sprawdzają się okna, z których choć częściowo widać otoczenie.

W piwnicach płytko zagłębionych - problem jest łatwy do rozwiązania. Stare okna trzeba wymontować i po rozkuciu muru osadzić wyższe, ale tak, aby nowe parapety znalazły się 15-20 cm nad powierzchnią terenu. Wtedy uniknie się kłopotów z wodą opadową i śniegiem. W ścianach jedno- lub dwuwarstwowych lepiej jest wykuć otwór na dodatkowe okno niż zagłębiać je poniżej terenu.

Powiększenie okien w płytko zagłębionych piwnicach (przed remontem – z lewej, po remoncie – z prawej)

Powiększenie okien w głęboko zagłębionych piwnicach (przed remontem – z lewej, po remoncie – z prawej)

Przy wysokości zaledwie 90 cm bardziej opłaca się poszerzyć wąskie okno niż je zagłębiać. Oczywiście tylko wtedy, gdy parapety wewnętrzne znajdują się najwyżej 110 cm nad podłogą. W piwnicach głębokich - zagłębienie okien poniżej poziomu terenu jest konieczne. Aby nie demontować istniejących nadproży, okien o szerokości zaledwie 90 cm można nie poszerzać.

Łatwiej i bezpieczniej jest rozkuć ścianę pod oknem niż wykonać nowe nadproże w istniejącej ścianie. W piwnicach głębokich trzeba też zamontować gotowe studzienki okienne. Ich dno powinno znaleźć się przynajmniej 15 cm poniżej parapetu zewnętrznego oraz być wyposażone w odpływ kanalizacji deszczowej.

 

Powiązane artykuły

»

Lukarny i wykusze w nowoczesnym domu