Rodzaje okien panoramicznych i tarasowych

Dodano: środa, 30 września 2015 11:48

Skrzydła drzwi tarasowych mają dużą powierzchnię i są ciężkie, zwłaszcza modele z pakietem trzyszybowym. Dlatego tak ważny jest sposób ich otwierania oraz okucia, które mają zagwarantować stabilność konstrukcji i komfort użytkowania takich przeszkleń. Do wyboru mamy trzy rozwiązania.

Okna panoramiczne i tarasowe - rozwieralno-uchylne

Tego typu okna są ciągle najbardziej popularne, bo są najtańsze. Szerokość pojedynczego skrzydła może maksymalnie wynosić 160 cm, a wysokość 250 cm. Standardowo wyposażane są w okucia rozwieralno-uchylne. Dopłacić natomiast trzeba za hamulec, umożliwiający zatrzymanie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Okna dwuskrzydłowe mogą być wyposażone w stały lub ruchomy słupek. Stały pozwala na niezależne otwieranie skrzydeł i wzmacnia konstrukcję, jednak po otwarciu obu skrzydeł pozostaje w świetle otworu (nie wniesiemy więc przez takie okna mebli czy dużego telewizora).

Ruchomy słupek jest zdecydowanie wygodniejszy. W tym przypadku, zazwyczaj tylko jedno skrzydło ma klamkę, a drugie - z ruchomym słupkiem - otwiera się za pomocą dźwigni w nim zamontowanej. Skrzydła rozwieralne mogą być dodatkowo wyposażone w klamki dwustronne z kluczykiem.

Okna panoramiczne i tarasowe - uchylno-przesuwne

Mają najbardziej popularne okucie obwiedniowe. Stosuje się tu systemy profilowe używane przy okuciach rozwieralno-uchylnych. Okucia uchylno-przesuwne usprawniają pracę drzwi tarasowych o szerokości do 330 cm i wysokości 250 cm, a z dwoma ruchomymi skrzydłami nawet do szerokości 600 cm.

Skrzydła ruchome, podobnie jak modele rozwieralne, mogą być dodatkowo wyposażone w klamki dwustronne z kluczykiem i grzybki antywłamaniowe rozmieszczone poza narożami (w standardzie), również na obwodzie skrzydeł. Skrzydła o szerokości od 180 cm mogą być wyposażone w automat wspomagający otwieranie, a te o szerokości ponad 250 cm także w dodatkowe wózki jezdne, ze względu na ciężar skrzydła przekraczający 150 kg.

Okna tarasowe podnoszono-przesuwneOkna tarasowe chylno-przesuwneOkna tarasowe chylno-przesuwne

Okna tarasowe podnoszono-przesuwne ((a) fot. Aluplast) oraz uchylno-przesuwne ((b) fot. GU Polska; (c) fot. Vetrex)

Okna panoramiczne i tarasowe - podnoszono-przesuwne

Są droższe od opisanych wcześniej, dlatego rzadziej wybierane. Aby otworzyć drzwi, należy je najpierw unieść, a następnie przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę. Przesuwające się skrzydło znajduje się od strony pomieszczenia. Gdy klamka jest w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i rygluje się, uszczelniając prześwit w dolnej części drzwi. Na rynku dostępne są okna o szerokości powyżej 600 cm przy dwóch skrzydłach i 1200 cm przy czterech.

Powierzchnia przeszklona może być podzielona na dwa lub więcej segmentów. Przykładowo przy zestawie złożonym z trzech części, otwierane (czyli przesuwane) może być jedno ze skrzydeł bocznych bądź skrzydło środkowe. W zestawie czterech skrzydeł, dwa skrajne mogą być nieotwierane, a środkowe ruchome. Otwieranie szerokich drzwi tarasowych można wspomóc napędem elektrycznym, który montuje się pod posadzką. Uruchamia się łącznikiem na ścianie przy oknie lub pilotem. Napęd kosztuje ok. 2500 zł.

Joanna Dąbrowska