Biblioteka

Okna z PVC - pytania i odpowiedzi

Dodano: 15 czerwca 2015

W dzisiejszych czasach, okna mają nie tylko doświetlać wnętrze domu - muszą izolować akustycznie, chronić przed ucieczką ciepła i stanowić barierę dla włamywaczy. Jednak im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Okna z PVC - pytania i odpowiedzi

Ogromna popularność okien z PVC wiąże się głównie z tym, że są dość tanie (w porównaniu z produktami drewnianymi oraz aluminiowymi) i nie trzeba ich co kilka lat malować (tak jak wyrobów z drewna). Ponadto mogą imitować naturalny materiał, dzięki rozmaitym okleinom, i są dość lekkie. Pod względem parametrów technicznych, dorównują produktom z innych materiałów.

Okna plastikowe, mimo prostej budowy, ciągle są udoskonalane. Producenci dbają też o ich estetykę, wprowadzając nowe kształty ram i palety kolorów. Wszytko to wynika z rosnącej konkurencji i wymagań prawnych. Jednak im wyższy standard stolarki, tym większy jej koszt. Wybór okien jest zatem kompromisem pomiędzy ich funkcjonalnością, wyglądem i ceną.

Ile komór i jaką głębokość powinny mieć ramy?

Izolacyjność cieplna i akustyczna okien w znacznym stopniu zależy od głębokości ram (inaczej profili). W przypadku okien z PVC, ramy mają budowę komorową - po przecięciu w poprzek, zobaczylibyśmy kilka komór (bliżej krawędzi mniejszych, zaś w środku większych i z usztywnieniem - zwykle z kształtowników metalowych).

Szerokość ram ma głównie znaczenie wizualne (masywne profile wyglądają przytłaczająco i zasłaniają światło), natomiast głębokość decyduje o sztywności i izolacyjności okien. Pamiętajmy, że duża liczba komór (7 lub 8) ma sens jednie przy bardzo głębokich profilach - zwiększenie liczby komór bez zwiększenia głębokości ram może wręcz obniżyć ich właściwości izolacyjne, a także sztywność.

Okno jednokomorowe (a) składa się z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się komora wypełniona ciężkim gazem. Model dwukomorowy (b) to trzy szyby i, oczywiście, dwie komory. Nie należy mylić komór okiennych, czyli przestrzeni międzyszybowych, z komorami w profilach (ramach) z PVC

Okno jednokomorowe (a) składa się z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się komora wypełniona ciężkim gazem. Model dwukomorowy (b) to trzy szyby i, oczywiście, dwie komory. Nie należy mylić komór okiennych, czyli przestrzeni międzyszybowych, z komorami w profilach (ramach) z PVC (fot. Aluplast)

Metalowe kształtowniki, usztywniające profile od wewnątrz, pogarszają termoizolacyjność okien. Niektórzy producenci zastępują je więc kształtownikami wykonywanymi z tworzyw sztucznych i włókna szklanego.

Jaki pakiet szybowy wybrać?

Na rynku nie ma okien fasadowych z pojedynczą szybą - standardem są tzw. pakiety szybowe, nazywane też szybami zespolonymi, składające się z dwóch, trzech lub czterech tafli, rozdzielonych ramkami dystansowymi. Przestrzeń pomiędzy szybami to hermetycznie zamknięta komora z powietrzem lub ciężkim gazem. Bardzo wysoką termoizolacyjność mają okna dwukomorowe (czyli z trzema szybami), wypełnione kryptonem, z tzw. ciepłą ramką dystansową (np. z kompozytu - nie z aluminium) o szerokości 18 mm (popularne są również ramki 12, 14 i 16 mm).

Najważniejsze dane dotyczące pakietu szybowego podawane są w formie kodu. Przykładowe oznaczenie 4/18/4/18/4 argon - oznacza pakiet trzyszybowy z taflami o grubości 4 mm i komorami o szerokości 18 mm, wypełnionymi argonem.

Czy rodzaj szkła ma znaczenie?

Oprócz popularnych szyb zwykłych - o doskonałej przejrzystości - producenci oferują grubsze przeszklenia dźwiękochłonne, antywłamaniowe (najczęściej laminowane) czy tzw. szyby bezpieczne, które po rozbiciu rozsypują się na drobne kawałki bez ostrych krawędzi. Tafle mogą być też pokryte rozmaitymi powłokami (najczęściej z tlenków metali):

 • ciepłochronna - zmniejsza straty ciepła, odbijając promieniowanie cieplne do wnętrza domu;
 • samoczyszcząca - ułatwia spłukiwanie zanieczyszczeń przez deszcz;
 • zapobiegająca kondensacji wilgoci po zewnętrznej stronie okna (to uboczny efekt dobrej izolacyjności szyb);
 • ograniczająca nagrzewanie się wnętrz od słońca.

Jakie okucia są do wyboru?

To, czy okno łatwo się otwiera i zamyka, w znacznym stopniu zależy od okuć. Oprócz tych podstawowych, dostępne są rozmaite mechanizmy, zapewniające m.in.:

 • stopniowany uchył - daje precyzyjną kontrolę nad intensywnością wietrzenia wnętrza. Regulacja może być kilkustopniowa lub płynna;
 • rozszczelnienie - umożliwia odsunięcie skrzydła od ramy na kilka milimetrów (to znacznie mniej, niż uchylenie okna) i napływ świeżego powietrza do pomieszczenia, bez ryzyka powstawania przeciągu;
 • zabezpieczenie przed rozwarciem - opcja przydatna w pokojach dzieci - okno z włączoną blokadą można jedynie uchylić od góry, a nie otworzyć rozwieralnie;
 • blokadę przed zatrzaśnięciem przez wiatr;
 • automatyczne zamykanie i otwieranie za pomocą siłowników;
 • podnoszenie skrzydła w celu dociągnięcia go do ramy - pomocne w przypadku dużych i ciężkich okien.
Obecnie produkowane okna z PVC nie odbiegają estetyką od drewnianych i są bardzo chętnie wybierane do nowoczesnych budynków. Z plastikowych profili wykonuje się także drzwi tarasowe (popularne modele przesuwne oszczędzają przestrzeń i dają więcej wariantów jej zagospodarowania)

Obecnie produkowane okna z PVC nie odbiegają estetyką od drewnianych i są bardzo chętnie wybierane do nowoczesnych budynków. Z plastikowych profili wykonuje się także drzwi tarasowe (popularne modele przesuwne oszczędzają przestrzeń i dają więcej wariantów jej zagospodarowania) (fot. Winkhaus)

Okucia przesądzają też o szczelności i stabilności stolarki. Ciężkie oszklenie trzyszybowe wymaga bardziej wytrzymałych zawiasów, szczególnie gdy okno jest duże i często się go otwiera. Niektóre firmy, w ramach oszczędności, stosują jednak standardowe okucia, co może skutkować wypaczeniem okien.

Czy otwieranie musi być standardowe?

W przeszkleniach dwuskrzydłowych, zwykle jedna z części jest rozwieralna, a druga rozwieralno-uchylna. Jednak okna mogą się otwierać także na inne sposoby. W sprzedaży znajdziemy modele:

 • rozwieralne (R);
 • uchylne (U);
 • rozwieralno-uchylne (RU);
 • podnoszono-przesuwne (HS, HST);
 • uchylno-przesuwne (HKS, PSK);
 • nieotwieralne (FIX).

Okna przesuwne - których skrzydła poruszają się po prowadnicach równolegle do płaszczyzny ściany - są niezbyt popularne, za to bardzo funkcjonalne przy tarasie oraz w kuchni. Szerokie, rozwieralne drzwi tarasowe po otwarciu sięgałyby daleko w głąb pokoju lub tarasu (w przypadku przesuwnych - nie ma tego problemu). Otwieranie standardowego okna nad zlewem lub blatem, ograniczałaby natomiast bateria zlewozmywakowa lub sprzęty kuchenne.

Nie wszędzie w domu potrzebne są okna otwierane. Jeśli mamy dostęp, umożliwiający mycie okien z zewnątrz, warto przemyśleć montaż modeli typu FIX. Są tańsze, ze względu na mniejszą liczbę profili i brak okuć. Ramiaki są węższe (wyglądają lżej), a szyba jest większa. Można też wstawić okno z jednym skrzydłem otwieranym, a drugim stałym.

Czy okna z PVC muszą być białe?

Kolorowe PVC nie blednie, bo jest barwione w masie, a do jego składu dodawane są stabilizatory, zapewniające niezmienność barw

Kolorowe PVC nie blednie, bo jest barwione w masie, a do jego składu dodawane są stabilizatory, zapewniające niezmienność barw (fot. Aluplast)

Profile z PVC dostępne są w bogatej kolorystyce, chociaż największym powodzeniem cieszy się biel, bo pasuje do każdego wnętrza i każdej elewacji. Ponadto białe ramy najmniej kosztują. Popularne są również okna wykończone okleiną - jednobarwną lub imitującą konkretny rodzaj drewna (okleiny odwzorowują nawet fakturę tego materiału).

Na zamówienie dostępne są okna dwukolorowe - np. od zewnątrz białe, a od wewnątrz barwione na dowolny kolor - często bowiem inna kolorystyka pasuje do wystroju pomieszczeń, a inna do elewacji budynku. Także okleina może pokrywać profile z jednej lub dwóch stron.

O czym pamiętać przed złożeniem zamówienia?

Zakup okien z PVC do domu jednorodzinnego to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Zanim jednak złożymy zamówienie:

 • poprośmy o bezpłatną wycenę w kilku firmach. Konkurencja wśród producentów i dystrybutorów okien jest tak duża, że niejednokrotnie oferują oni wysokie rabaty. Na zniżki można liczyć szczególnie poza sezonem budowlanym - późną jesienią i zimą;
 • porównajmy warunki gwarancji i serwisu oferowane w różnych sklepach;
 • poczekajmy, aż gotowe będą otwory okienne - czasem wykonawca nie utrzymuje założonych wymiarów ościeża, albo my - w trakcie budowy - modyfikujemy nieznacznie wielkość okien.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Vetrex