Biblioteka

O czym należy pomyśleć, zanim zaczniemy wymianę okien?

Dodano: 19 lutego 2015

Zanim zdecydujemy się zamówić nowe okna, powinniśmy się zastanowić, czy w ramach prac remontowych nie byłoby dobrze przeprowadzić jeszcze jakiś prac, albo zmienić coś w samych oknach.

O czym należy pomyśleć, zanim zaczniemy wymianę okien?

Zanim zaczniemy wymianę okien - ocieplamy lub odnawiamy elewację

Odnowienie lub ocieplenie elewacji oraz montaż rolet należy zgrać z wymianą okien

Odnowienie lub ocieplenie elewacji oraz montaż rolet należy zgrać z wymianą okien (fot. Aluplast)

Wymianę okien należy przeprowadzić zanim zaczniemy prace na elewacji. Nie chodzi tylko o to, że przy demontażu starych okien nie sposób uniknąć uszkodzenia tynku. Bardzo ważny dla parametrów cieplnych jest również sposób połączenia (styk) ram okiennych z termoizolacją.

Niezależnie od tego, czy okno zostanie umieszczone tradycyjnie przy krawędzi muru, stykając się z płytami izolacji cieplnej, czy też będzie w nią wsunięte (osadzone w grubości izolacji), to połączenie wymaga bardzo starannego uszczelnienia.

Izolacja cieplna musi przy tym zakrywać szczelinę montażową pomiędzy oknem a murem i nachodzić ok. 3 cm na ramę okna. Znacznie łatwiej wykonać to wszystko, ocieplając elewację z już osadzonymi oknami.

Zanim zaczniemy wymianę okien - pomniejszamy lub powiększamy okna

Przeważnie nową stolarkę dopasowujemy do wymiarów istniejących otworów okiennych. Jeśli jednak zechcemy zmienić wymiary otworów okiennych, to niekłopotliwe będzie ich pomniejszenie. Tradycyjnym rozwiązaniem jest obmurowanie otworu, najlepiej pełną cegłą, bo do takiego materiału da się bez problemu zakotwić okno.

Wymiana okien jest bardziej skomplikowana niż montaż w nowym domu, bo najpierw trzeba pozbyć się starej stolarki i wyrównać ościeża

Wymiana okien jest bardziej skomplikowana niż montaż w nowym domu, bo najpierw trzeba pozbyć się starej stolarki i wyrównać ościeża (fot. Oknoplast)

Do zwężenia lub obniżenia otworu można też użyć systemowych profili, oferowanych przez producentów okien. Jednak są one dość drogie, dlatego popularne jest zastosowanie impregnowanych drewnianych belek kotwionych w murze. Są względnie lekkie i łatwe w montażu, a po osłonięciu siatką, można je otynkować tak, że miejsce połączenia ze starą ścianą będzie niewidoczne.

Znacznie trudniejszym przedsięwzięciem jest powiększenie otworu okiennego, bo zwykle wiąże się z koniecznością utworzenia nowego nadproża o większej rozpiętości. Nadproże to żelbetowa belka wieńcząca otwór okienny, na niej spoczywa ciężar wszystkiego, co znajduje się ponad oknem (ściany, stropu, dachu). Sposób usunięcia starego nadproża i wykonania nowego musi określić konstruktor, powinien on także nadzorować ekipę wykonawczą.

Niekłopotliwe - przynajmniej pod względem konstrukcyjnym - jest jedynie powiększenie otworu okiennego ku dołowi. Mur poniżej parapetu nie przenosi obciążeń pochodzących od innych elementów. Jeśli zechcemy więc przerobić zwykłe okno na drzwi balkonowe (tarasowe), to utrudnieniem będą jedynie elementy instalacyjne, np. grzejnik, który musimy przenieść, przewody elektryczne, rury.

Zanim zaczniemy wymianę okien - montujemy rolety

Dodanie rolet zewnętrznych powinniśmy przewidzieć, zanim wymienimy okna. Chodzi przede wszystkim o to, że trzeba gdzieś zmieścić kasetę z roletą. Może ona znaleźć się na elewacji, co jest najpopularniejszym rozwiązaniem w remontowanych domach, ale kasetę można też zaplanować poniżej nadproża, obniżając otwór okienny. W tym drugim przypadku, kaseta jest po montażu niewidoczna, lecz takie pomniejszone okno nie będzie wyglądać dobrze, jeśli w jego pobliżu znajdzie się inne, o pierwotnej wysokości.

Zanim zaczniemy wymianę okien - montujemy okna nieotwierane

Decydując się na okna stałe, określane mianem "fix", nieco zaoszczędzimy, bo nie ma w nich dość drogich okuć. Ponadto szyba stanowi trochę większy procent powierzchni całego okna, tak więc do wnętrza dociera więcej światła. Okna stałe mają również wady - trzeba je myć od zewnątrz, nadają się więc tylko do miejsc, w którym zrobimy to bez trudu. Może to być np. duże przeszklenie tarasowe, gdzie uzupełniają otwierane drzwi. Drugą negatywną cechą jest brak możliwości wietrzenia wnętrz przez otwarcie okien.

Wbrew dość rozpowszechnionemu przekonaniu, tego problemu nie rozwiązuje nawet dobrze działająca wentylacja mechaniczna. Intensywne wietrzenie przez otwarcie okien umożliwia np. ochłodzenie budynku nocą po upalnym dniu. Wentylacja mechaniczna tego nie zastąpi, bo nikt nie przewymiaruje kilkakrotnie wydajności centrali.

Zanim zaczniemy wymianę okien - zmieniamy podziały

Dawniej wszystkie okna składały się z małych elementów, nawet niewielkie skrzydła dzielono szprosami. Wynikało to przede wszystkim z trudności technicznych z uzyskaniem dużych tafli idealnie płaskiego, pozbawionego wad szkła. Obecnie takich ograniczeń nie ma, a zredukowanie liczby podziałów w oknach ma pewne zalety.

Nowoczesne okna często mają bardzo dużą powierzchnię bez żadnych podziałów

Nowoczesne okna często mają bardzo dużą powierzchnię bez żadnych podziałów (fot. Aluprof)

Przede wszystkim okno:

  • lepiej izoluje cieplnie, bo współczynnik U pakietu szybowego jest zawsze niższy od współczynnika U ramy;
  • przepuszcza więcej światła, większy jest bowiem udział przeszklenia w jego powierzchni całkowitej;
  • jest tańsze, szczególnie gdy okno dwuskrzydłowe zastąpimy jednoskrzydłowym, bo potrzeba wówczas mniej okuć.

Zmiana podziałów wymaga jednak głębszego zastanowienia, ponieważ:

  • okno bez szprosów może nie pasować do architektury domu. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie imitacji szprosów przyklejanych do szyb;
  • szerokie pojedyncze skrzydło po otwarciu sięga głęboko w głąb pokoju, co jest niewygodne;
  • szersze skrzydła są bardzo ciężkie, a ponadto działają na okucia jak dźwignia o długim ramieniu, wyrywająca je z ramy w punktach mocowania;
  • ramiaki okienne bez podziałów, np. bez stałego słupka środkowego, są mniej sztywne od podzielonych na mniejsze pola.

Ze względów wytrzymałościowych - najlepiej, jeśli skrzydło okna jest prostokątem o proporcjach od 1:2 do 1:1,5 o węższym boku długości do 100 cm. Inaczej wzrasta ryzyko jego wypaczenia przez ciężkie skrzydło. Dla sztywności i wytrzymałości okna korzystne są także słupki stałe pomiędzy skrzydłami. Dotyczy to zwłaszcza okien z PVC, których profile są bardziej wiotkie niż drewniane.

Jarosław Antkiewicz