Biblioteka

Markizy tarasowe

Dodano: 23 listopada 2011

Markizy tarasowe chronią przed słońcem, zdobią taras, a w upalne dni pozwalają zachować chłód w pomieszczeniach. Słowem - same plusy. Może warto o nich pomyśleć, mimo że następne lato daleko przed nami?

Markizy tarasowe
Spis treści
» Wielkość markiz tarasowych
» Wymiary markiz tarasowych
» Konstrukcja z kasetą czy bez
» Materiał markiz tarasowych
» Montaż markiz tarasowych
» Markizy z napędem elektrycznym
» Czyszczenie markiz
» Konserwacja markiz
» Markiza nie chroni przed deszczem
   »Pokaż wszystko

Właśnie teraz jest dobry czas na spokojne wybieranie i podejmowanie decyzji. A przedtem - przeczytanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o markizy tarasowe.

Wielkość markiz tarasowych

  • Mam taras od strony południowo-wschodniej. Niestety w upalne dni - nie do wytrzymania. Co prawda można się opalać, ale przecież nie wytrzyma się długo na takiej patelni. Jak myślicie, wybrać markizę, która będzie zacieniać cały taras, czy tylko jego część?

Zdecydowanie lepiej mieć taką markizę, która zacienia tylko część tarasu. W ten sposób pozostawiamy sobie możliwość wyboru: cień albo słońce. Jeśli świeci ono na cały taras, warto zacienić głównie tę strefę, w której się odpoczywa. Jeśli jakiś fragment tarasu przez część dnia jest zacieniony, nie warto zasłaniać go markizą.

Zanim zdecydujemy o wielkości przesłony, poobserwujmy jak układa się cień na tarasie w poszczególnych porach dnia i zastanówmy się, którą część chcemy mieć zawsze osłoniętą.

Markizę najlepiej kupić w firmie, która oferuje doradztwo techniczne: zrobi bezpłatne pomiary i dopasuje szerokość markizy do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chce się zacienić.

Wymiary markiz tarasowych

  • Mam taras szerokości 4 m i długości 3 m. Na jaką długość markiza powinna się wysuwać?

Wyciąg, czyli długość markizy od ściany budynku do jej krawędzi trzeba dopasować do jej szerokości: przy kącie nachylenia 4 stopnie, długość powinna być o 0,5 m mniejsza od szerokości - to wymóg konstrukcyjny. A zatem na opisany wyżej taras wystarczy markiza o wyciągu 3,5 m. Jeśli chcemy, by wyciąg był większy lub równy szerokości markizy, ta musi mieć specjalną konstrukcję, którą oferują tylko wybrane firmy. Pamiętajmy, że nietypowe rozwiązania są dużo droższe od standardowych, choć są firmy, w których można zamówić markizę o dowolnych wymiarach (co 1 cm). Standardowe wymiary markiz to:

  • szerokość - od 100 do 1400 cm,
  • wyciąg - od 150 do 1000 cm.

Konstrukcja markiz zależnie od ich szerokości.

Markiza musi być stabilna, poszycie odpowiednio naciągnięte, a całość nie może zagrażać bezpieczeństwu, dlatego wymaga się, by markizy miały odpowiednią konstrukcję dostosowaną do szerokości:

  • powyżej 600 cm - trzy pary ramion,
  • powyżej 900 cm - cztery pary.

W zależności od gabarytów urządzenia rura nawojowa ma średnicę 70, 78 lub 85 mm.

Konstrukcja z kasetą czy bez

  • Producenci oferują markizy chowane na różne sposoby. Rura, na którą zwija się materiał, może być odsłonięta, przykryta od góry albo zupełnie zasłonięta. Czy ma to jakieś znaczenie, jaką konstrukcję wybiorę?

Warianty, o których mowa, mają w sprzedaży określenia: "bez kasety", "w półkasecie" i w "pełnej kasecie". Ma to znaczenie, co wybierzemy. Markiza, chociaż zwinięta, jest cały czas narażona na działanie czynników zewnętrznych: deszczu, słońca, wiatru, śniegu. Wiadomo, że po jakimś czasie pogorszy się jej jakość i trwałość. Dlatego odsłoniętą markizę warto wybrać tylko wtedy, gdy będzie zamontowana pod zadaszeniem. To, na co się zdecydujemy, ma znaczenie także wtedy, gdy naszym kryterium jest cena: najmniej zapłacimy za markizę bez kasety, najwięcej za tą w pełnej kasecie.

Uwaga! Jeśli markiza ma być bez kasety, warto zwrócić uwagę na jej mocowanie i wybrać taki model, który będzie można łatwo zdemontować na zimę.