Dobudowa ogrodu zimowego - uwaga na błędy

Dodano: wtorek, 16 grudnia 2014 12:31

Aby w pełni cieszyć się ogrodem zimowym, trzeba się odpowiednio przygotować do inwestycji. Kluczem do sukcesu jest określenie optymalnej lokalizacji dla tego pomieszczenia, wybór dobrego projektu i powierzenie prac budowlanych doświadczonym specjalistom. Przeczytaj, na co należy zwracać uwagę dobudowując ogród zimowy.

Brak dylatacji

Szczelina dylatacyjna pomiędzy fundamentem ogrodu a domem jest niezbędna. Należy ją wypełnić elastycznym materiałem, np. paskiem styropianu

Szczelina dylatacyjna pomiędzy fundamentem ogrodu a domem jest niezbędna. Należy ją wypełnić elastycznym materiałem, np. paskiem styropianu (fot. Anta)

Fundamentu, na którym oparta jest konstrukcja ogrodu zimowego, nie wolno łączyć bezpośrednio z domem. Konieczne jest wykonanie ok. 2 cm szczeliny dylatacyjnej, wypełnionej elastycznym materiałem, np. paskiem styropianu.

Połączenie konstrukcji z ociepleniem

Profili konstrukcyjnych nie należy mocować do warstwy ociepleniowej domu, ale bezpośrednio do ścian budynku, usuwając fragmenty wełny lub styropianu w miejscach połączeń (puste przestrzenie wypełnia się pianką poliuretanową).

Brak obróbek blacharskich

Na styku dachu ogrodu ze ścianą domu wykonuje się obróbki blacharskie. Ich brak będzie skutkował zaciekaniem wody do wnętrza konstrukcji.

Ochrona przed śniegiem

Spadzisty dach domu znajdujący się nad ogrodem trzeba wyposażyć w płotki przeciwśnieżne, chroniące przed spadaniem dużych mas śniegu. W rynnie na tym odcinku warto umieścić przewody grzejne zapobiegające tworzeniu się sopli.

Brak izolacji

Żadne elementy drewniane konstrukcji nie mogą się stykać bezpośrednio z betonem czy gruntem. Zawsze należy odizolować je warstwą papy bądź mocować na odsuniętych metalowych wspornikach.

Wymiana powietrza

Usytuowanie ogrodu zimowego w pobliżu drzew niesie ryzyko uszkodzenia konstrukcji w przypadku oderwania się konaru

Usytuowanie ogrodu zimowego w pobliżu drzew niesie ryzyko uszkodzenia konstrukcji w przypadku oderwania się konaru (fot. Oknoplast)

W ogrodzie zimowym musimy zapewnić wymianę powietrza. Jest to niezbędne, aby chronić pomieszczenie przed przegrzewaniem oraz gromadzeniem się wilgoci.

Ogród w pobliżu drzew

Ogrodu nie powinniśmy budować w pobliżu wysokich drzew, gdyż grozi to uszkodzeniem konstrukcji w przypadku oderwania się konaru, a spadające liście będą przykrywać dach.

Brak kratek odwadniających

Przy intensywnej obsadzie roślin warto w podłodze umieścić kratki odwadniające, co ułatwi zmywanie podłoża i odprowadzenie skapującej wody.

Norbert Skupiński