Własnoręczny montaż drzwi

Dodano: środa, 08 czerwca 2011 14:03

Własnoręczny montaż drzwi - ambitne wyzwanie. Pokusić się o nie tym łatwiej, że osadzenie standardowych drzwi nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Jednak już na etapie planowania i zamawiania można popełnić błędy, które będą dawały o sobie znać przez kolejne lata. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Spis treści
» Drzwi o niestandardowym sposobie otwierania
» Montujemy drzwi uchylne
» Drzwi zewnętrzne
» Jak wybrać najlepsze drzwi antywłamaniowe?
   »Pokaż wszystko

Planując dom, rzadko poświęcamy uwagę drzwiom wewnętrznym; zwykle nad ich wyborem zaczynamy się zastanawiać dopiero na etapie prac wykończeniowych, gdy otwory są już gotowe, a nadproża mocno zastygłe. Jednak nawet wtedy możemy jeszcze poprawić funkcjonalność rozwiązań komunikacyjnych, w której drzwi mają niebagatelny udział.

Ofertę rynkową można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, ale oba te parametry nie mają znaczącego wpływu na sam proces montażu, a później - na komfort rozwiązań komunikacyjnych. Tu istotniejsze będą wymiary drzwi oraz sposób ich otwierania.

Kompletny produkt składa się z ościeżnicy (nazywanej też framugą), skrzydła i łączących je zawiasów - i tylko w takim zestawie należy drzwi kupować. Standardowe wymiary skrzydeł to wysokość 203 cm przy szerokości od 60 do 100 cm (wymiar ten zmienia się w module co 10 cm), dobieranej do warunków przestrzennych i potrzeb. Wydawać by się mogło, że w podanym zakresie szerokości im drzwi szersze, tym lepsze, jednak reguła ta nie zawsze obowiązuje.

Przyjmuje się, że drzwi do pomieszczeń mieszkalnych - pokojów, kuchni, łazienki - nie powinny mieć mniej niż 80 cm szerokości. Na węższe możemy sobie pozwolić w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym: kotłowni, spiżarni, pralni czy garderobie. Oprócz zalet funkcjonalnych ma to także znaczenie estetyczne: skrzydło o wymiarach 80 lub 90 × 203 cm ma po prostu bardziej harmonijne proporcje.

Czasem okazuje się jednak, że zastosowanie węższych drzwi znacznie poprawia komfort życia mieszkańców. Z sytuacją taką najczęściej mamy do czynienia w "domowych węzłach komunikacyjnych": wąskich korytarzach i niedużych wiatrołapach, gdzie na niewielkiej przestrzeni spotykają się wejścia do kilku pomieszczeń. W tych newralgicznych punktach może się okazać, że zwężenie otworu drzwiowego o 10 cm wyeliminuje kolizje przy jednoczesnym otwieraniu dwóch sąsiadujących skrzydeł; warto wówczas zmniejszyć światło otworu, co na szczęście nie jest trudne - wystarczy domurować fragment ściany, dobierając odpowiednią technologię (bloczki, cegły, konstrukcję z ceowników obłożoną płytą gipsowo-kartonową). Znacznie trudniej otwór drzwiowy powiększyć.

Możliwości poszerzenia ogranicza nadproże, które musi odpowiednimi, określonymi w projekcie odcinkami opierać się na murze. To samo nadproże całkowicie uniemożliwia podwyższenie otworu. Podczas montażu okien możemy próbować temu zaradzić, dostosowując do wymiaru okna dolny poziom ościeża; drzwi takiej możliwości nie dają - pułap ich dolnej krawędzi wyznacza poziom posadzki. Dlatego już na etapie budowy ścian warto dopilnować starannego, zgodnego z projektem wykonania otworów.

Oprócz wysokości i szerokości otworu kolejnym ważnym parametrem podczas montażu drzwi jest grubość ściany, w której będzie osadzana ościeżnica. Na rynku dostępne są modele o stałej szerokości, a także - regulowane, najczęściej w zakresie 20 mm. Regulacja pozwala dostosować montaż drzwi do wybranego sposobu wykończenia ścian. Warstwa tynku cementowo-wapiennego ma bowiem inną grubość niż warstwa mozaiki ceramicznej, tynku gipsowego, gresu czy płytek kamiennych. Ościeżnica regulowana pomoże też ukryć drobne błędy wykonawców.

Drzwi o niestandardowym sposobie otwierania

Jeśli na korektę niefortunnie usytuowanego otworu jest już za późno, warto rozważyć wybór drzwi o niestandardowym sposobie otwierania. Najpopularniejsze - i należące do najtańszych - drzwi uchylne wymagają do pełnego otwarcia sporo miejsca; zastąpienie ich np. drzwiami przesuwnymi może bardzo korzystnie zreorganizować układ komunikacyjny pomieszczenia.

Ilość miejsca wymagana do otwarcia drzwi różnego typu

Drzwi przesuwne mają jednak swoje wymogi: można je zamontować tylko w pomieszczeniu szerokim, w którym po jednej stronie otworu drzwiowego jest wystarczająco dużo miejsca do odsunięcia skrzydła, które powinno być o ok. 10 cm szersze od otworu. Jeśli jest to model naścienny (z zewnętrznymi prowadnicami), to fragment ściany, na który nasuwa się skrzydło, pozostanie niewykorzystany - nie możemy postawić tu mebla czy powiesić obrazu.

Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie montaż drzwi przesuwnych kasetonowych, chowanych w płaskiej kasecie zamontowanej w ścianie gipsowo-kartonowej. System ten należy jednak zaplanować już na etapie projektowania domu. Jeśli nie można wstawić drzwi przesuwnych z uwagi na brak miejsca z boku otworu, warto pomyśleć o drzwiach składanych (harmonijkowych). Do dostępnych od dawna modeli "gospodarczych" o niezbyt atrakcyjnym wyglądzie dołączyły ostatnio eleganckie drzwi, wykonywane np. z litego drewna, które doskonale sprawdzą się w reprezentacyjnym holu czy między jadalnią a salonem.

Bywa też, że do poprawy sytuacji wystarczy zmienić kierunek otwierania skrzydła, zastępując drzwi lewe prawymi lub odwrotnie (patrz - ramka). Przy planowaniu warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub specjalisty z firmy oferującej różne typy drzwi; pozwoli to uniknąć błędów przy składaniu zamówienia. Porada architektoniczna ułatwi też dostosowanie modelu drzwi do przewidywanej aranżacji pomieszczeń, tak by ich otwieranie nie kolidowało z umeblowaniem wnętrz.