Biblioteka

Wybór i montaż drzwi

Dodano: 23 lutego 2011

Kiedy wybiera się drzwi, łatwo o drobny błąd i spore kłopoty. Z niewiedzy lub braku doświadczenia ekipa może niewłaściwie je zamontować. Można też nie popełnić żadnego błędu, by potem nie mieć z drzwiami żadnych problemów - i tu właśnie o tym wszystkim można przeczytać.

Wybór i montaż drzwi
Spis treści
» Błędy w wyborze i montażu drzwi
» Wybór drzwi otwierających się w złym kierunku
» Nieumiejętne nałożenie pianki
» Drzwi antywłamaniowe
   »Pokaż wszystko

Błędy w wyborze i montażu drzwi

Niewłaściwy wybór drzwi wynika głównie z niedokładnie określonych potrzeb. Błędy montażowe zdarzają się najczęściej amatorom, którzy próbują ów montaż wykonać samodzielnie.

Ościeżnica regulowana. Ościeżnice te dostępne są w wymiarach przyrastających co 2 cm. Niestety są nawet dwa razy droższe niż ościeżnice standardowe

Niedokładne wymierzenie ościeża
Zanim kupi się drzwi, trzeba dokładnie wymierzyć ościeże, czyli otwór drzwiowy. Błąd pomiaru może sprawić, że kupimy drzwi niepasujące do naszego ościeża:

  • zbyt ciasno przylegające do ościeża, co uniemożliwi wprowadzenie zalecanej ilości pianki uszczelniającej,
  • zbyt luźno osadzone, wskutek czego nadmierne luzy wokół ościeżnicy uniemożliwią w pełni stabilne jej zamocowanie.

Nasza rada. Wymiary ościeżnicy drzwi powinny być mniejsze niż wymiary ościeża o 1 do 3 cm. Większość oferowanych drzwi ma wymiary modułowe: długość i szerokość drzwi w świetle ościeżnic są wielokrotnością modułu M = 100 mm.

Standardowe wymiary drzwi i ościeżnic
Szerokość standardowa drzwi uchylnych: 60, 70, 80, 90 lub 100 cm. Szerokość zalecana zależnie od przeznaczenia pomieszczeń:

  • pokoje, kuchnia łazienki - min. 80 cm,
  • pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia, garderoba - 70 cm.

Drzwi lewe - zawiasy widoczne po lewej stronie Fot. Mochnik

Szerokość skrzydeł drzwi przesuwnych - najczęściej 80-100 cm; szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może przekraczać 240 cm. Wysokość standardowa drzwi wynosi zazwyczaj 203 cm. Zwykle nie jest trudne zamówienie drzwi o kilka centymetrów wyższych lub niższych niż standardowe, gdy to potrzebne np. ze względu na podniesienie poziomu posadzki. Problemem może być skrócenie tych drzwi, w których konieczne byłoby przycinanie.

Szerokość ościeżnic stałych wynosi 6 lub 10 cm, regulowane można dobrać do każdej grubości ściany, jednak regulację można wykonać tylko w zakresie ok. 2 cm, np. z możliwością poszerzenia z 7,5 do 9,4 cm lub z 9,5 do 11,5 cm. Pamiętajmy, że zewnętrzne wymiary ościeżnic regulowanych powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 cm (wolne miejsce między drzwiami a ościeżnicą wypełni pianka montażowa).

Aranżacja pomieszczeń - koniecznie przed wyborem drzwi

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca w małym przedsionku i nie kolidują z innymi drzwiami. Drzwi takie powinny być zwykle ok. 3 cm dłuższe niż otwierane do środka, bo poziom posadzki przedsionka jest zazwyczaj wyższy niż podestu zewnętrznego, aby woda opadowa nie wnikała do wnętrza.

Sposób i kierunek otwierania drzwi wewnętrznych ma duże znaczenie dla komfortu mieszkania. W wąskich korytarzach najlepiej sprawdzą się drzwi otwierane do środka pomieszczenia (a). W małych przestrzeniach egzamin zdają drzwi przesuwne - na ruch ich skrzydła nie jest potrzebna przestrzeń przed i za otworem. Jeśli drzwi chowają się w kasecie, nie zajmują także miejsca po bokach otworu (b), jeśli jednak będą montowane na profilu przyściennym - będą nachodzić na sąsiednią ścianę, przy której trzeba pozostawić miejsce (c) i (d) Fot. Dewro, Drew-Holtz, Glass House, BTK

Jeżeli na zewnątrz przed drzwiami jest niewiele miejsca i ich otwarcie zmuszałoby stojące przed nimi osoby do cofnięcia się na schody, lepiej, aby drzwi otwierały się do środka - oczywiście jeśli jest tam wystarczająco dużo miejsca. Drzwi otwierane do środka są w mniejszym stopniu narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ponadto zawiasy znajdujące się od wewnątrz utrudniają wyważenie skrzydła. Trzeba jednak dodać, że drzwi tak montowane są mniej szczelne, gdy wieje silny wiatr.