Kiedy warto stosować drzwi techniczne?

Utarło się przekonanie, że drzwi techniczne przeznaczone są do budynków użyteczności publicznej, w miejscach, na które straż pożarna nakłada specjalne wymogi. Jednak dzięki temu, że mają coraz ciekawszy design, cieszą się rosnącą popularnością także w domach prywatnych. Kiedy warto je zastosować?

Obecnie drzwi techniczne trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od zwykłych, wewnątrzlokalowych. Producenci dokładają wszelkich starań, by nie budziły skojarzeń z siermiężnym wzornictwem, jakie towarzyszyło im przed długie lata.

Drzwi techniczne od standardowych odróżnia przede wszystkim zastosowana w konstrukcji płyta ogniotrwała oraz wkład szklany. Dzięki temu są one wyjątkowo szczelne, a w przypadku pożaru wolniej poddają się płomieniom. Konstrukcja drzwi technicznych powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu. W zależności od miejsca, w którym będą używane, do wyboru są modele, które zapewniają klasę odporności ogniotrwałej przez 30 minut (np. model Guardia EI30 lub Ignis), 60 minut (Guardia EI60), a nawet 120 minut. To sprawia, że w razie pożaru mieszkańcy mają więcej czasu na ewakuację, a straż na skuteczne przeprowadzenie akcji. Na tym jednak nie koniec zalet.

Drzwi techniczne cechuje znacznie lepsza izolacyjność akustyczna, a co się z tym wiąże, we wnętrzach, w których je zastosujemy będziemy mieć więcej spokoju i upragnionej ciszy. Przed zakupem drzwi technicznych zwróćmy jednak uwagę na to, czy producent zastosował uszczelkę przylgową pęczniejącą oraz próg opadający z uszczelką. W przeciwnym wypadku wymieniane zalety nie sprawdzą się w praktyce.

W prywatnych domach drzwi techniczne powinny znaleźć się w kotłowni oraz w przejściu pomiędzy garażem a częścią mieszkalną. Są to newralgiczne miejsca jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowników. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je także w innych pomieszczeniach.

Drzwi techniczne bez trudu dopasujemy do domowej aranżacji, ponieważ mamy do wyboru aż 17 kolorów oklein, w tym najmodniejsze ostatnio biele i szarości, rożne odcienie dębu, wiśni, olchy czy orzecha, ale też okleiny w kolorze drewna egzotycznego - coimbrę, teak i wiąz. Co ciekawe, a zarazem dla wielu bardzo istotne, w drzwiach technicznych można zastosować przeszklenia. Oczywiście w takim wypadku będzie to bezpieczna szyba ognioodporna. Dodatkowym, ozdobnym akcentem, o który warto się pokusić zwłaszcza wtedy, gdy drzwi zastosujemy w części mieszkalnej, jest listwa dekoracyjna Completo. Można ją zakupić od razu z drzwiami, albo dołączyć w dowolnie wybranym, późniejszym momencie.{logo}

Aby drzwi techniczne przeciwpożarowe odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być właściwie zamontowane. Tu nie ma miejsce na fuszerkę. Najważniejsze, by pamiętać, że ościeżnic drzwi technicznych przeciwpożarowych nie można wmurowywać w ścianę, a montaż możliwy jest dopiero wówczas, gdy wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej 60 proc., wykończone są ściany i podłogi. Bardzo ważne, by w pomieszczeniach, w których zamontowana jest ościeżnica drzwi przeciwpożarowych nie prowadzić już żadnych mokrych prac wykończeniowych, w tym układania glazury czy terakoty. Należy pamiętać także o zasilikonowaniu dolnej krawędzi ościeżnicy, zabezpieczając ją przed działaniem wilgoci podczas mycia podłóg.

Drzwi techniczne przeciwpożarowe można zamontować właściwie do każdego rodzaju ściany - zarówno tradycyjnej, ceramicznej, zbudowanej z cegły silikatowej, betonu komórkowego, jak i lekkiej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych – jedynym obostrzeniem jest zastosowanie odpowiednich mocowań.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT